Karaciğer nakli '10 yıllık deneyimimiz'
Liver transplantation 'our clinical 10 years experience'
- Tez No: 359647
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE HADİMİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karaciğer transplantasyonu son dönem karaciğer yetmezliğinde yapılabilecek palyatif tedaviler yanında tedavi edici tek yöntemdir. İlk yapıldığı tarihten günümüze kadar olan cerrahi, anestezi ve immünolojideki gelişmeler greft yaşam süresinin uzamasını sağlamıştır. Çalışmamızda, Akdeniz üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Nisan 2003 ve Ekim 2013 tarihleri arasında KC transplantasyonu yapılan 195 hasta araştırılmıştır. 195 olgunun kayıtları retrospektif olarak gözden geçirilmiş ve dosyalarına veya anestezi veri kayıtlarına ulaşılamayan 35 hasta çalışma dışı bırakılmıştır. Kalan 160 hastanın verileri değerlendirilmiş ve ilk 5 yıl ve son 5 yıl olarak iki gruba ayrılmıştır. Veriler genel olarak ve iki grup olarak istatistiksel karşılaştırılması yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede Mann-whitney u, t test, ki-kare test ve fisher testi, sağkalım analizinde kaplan-meier analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda nakil yapılan hastaların etyolojileri değerlendirildiğinde hem ilk 5 yıl grubunda (%34.7), hem de son 5 yıl grubunda (%34.1) hepatit B virüs (HBV) infeksiyonuna bağlı yetmezliklerin ilk sırada yer aldığı gözlenmiştir. İkinci grupta HBV'ye bağlı KC yetmezliğinin bir miktar azalması son dekatta artan aşı çalışmalarına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Liver transplantation in end-stage liver failure is the only curative treatment alongside palliative treatments that can be done. The prolongation of graft survival has been provided with the improvements in surgery, anesthesia and immunology from the first liver transplantation was done to the present day. In our study, from April 2003 to October 2013, 195 patients who underwent liver transplantation in Akdeniz University Medical Faculty Hospital were reviewed retrospectively. Thirty five patients were excluded from the study due to non availability of admission files or anesthesia records. The data of 160 patients was evaluated. All the patients were divided into two groups: First group consists of the patients done in the first five years and second group of those done the last 5 years. The data collected were generally evaluated. Then the two groups were compared statistically by Mann-Whitney U, t test, chi-square test and Fisher's exact test, and Kaplan-Meier survival analysis. The etiology of the initial graft failure in our study, acute or chronic hepatitis B virus (HBV) infection in the first 5 years group (34.7%), as well as in the last 5 years group (34.1%) has been observed that in the first place. In the second group a slight decrease of HBV-dependent liver failure has been linked to increased vaccination study in the last decade.