Çocuk yoğun bakım hastalarında kalp hızı değişkenliği'nin prognostik önemi
Prognostic significance of heart rate variability in pediatric intensive care patients
  1. Tez No: 359648
  2. Yazar: SÜLEYMAN MEVLİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Çocuk Yoğun Bakım Ünite'sine (ÇYBÜ) yatırılarak takip edilen hastaların sepsis, ÇOYS(Çoğul Organ Yetmezliği Sendromu) ve exitus durumlarına göre KHD'nin (Kalp Hızı Değişkenliği) tanısal ve prognostik değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2011- Eylül 2012 döneminde AÜTF ÇYBÜ'ye yatan 232 hastadan 111 tanesi alınmıştır. Hastaların demografik verileri, vital bulguları, laboratuvar değerleri, PELOD, (Pediatric Logistic Organ Dysfunction), PIM-2 (Pediatric Index of Mortality 2), PRISM-3 (Pediatric Risk of Mortality) skorları kaydedildi. ÇYBÜ'ye yatış ve takiplerde SIRS, sepsis ve ağır sepsis, septik şok, çoğul organ yetmezliği gelişen ve exitus olan hastalar gruplandırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the current study is to investigate the diagnostic and prognostic values of Heart Rate Variability (HRV) according to sepsis, MODS (Multiple Organ Dysfunction Syndrome) and exitus status of inpatients follow up in PICU (Pediatric Intestive Care Unit). Materials and Method: Total of 111 out of 232 inpatients in Medical Faculty of Akdeniz PICU between August 2011 and September 2012 were included to the study. Demographic data, vital results and laboratory values and PELOD (Pediatric Logistic Organ Dysfunction), PIM-2 (Pediatric Index of Mortality 2), PRISM-3 (Pediatric Risk of Mortality) scores of the patients were recorded. The patients were grouped as SIRS, sepsis and severe sepsis, septic shock developing multiple organ failure and being exitus for hospitalized in PICU and follow ups.