Talasemi majorlu hastalarda kullanılan oral şelatörlerin yan etkileri
Adverse effects of oral chelators in thalassemia major patients
- Tez No: 359649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER DOĞRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Talasemi major (TM) β-globin zincirinin az veya hiç sentezlenememesine bağlı olarak gelişen kalıtsal bir hemolitik anemidir. Hastalar anemiyi düzeltmek için kan transfüzyonuna gereksinim duyarlar. Bu tekrarlanan kan transfüzyonları hastaların dokularında demir birikimine yol açar bu nedenle demir birikimini azaltmak için demir şelasyon tedavileri kullanılmalıdır. Demir şelasyon tedavileri talasemi major hastalarında mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli parametrelerden olmasına rağmen bu şelatörler bazı yan etkilere neden olabilirler. Bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı'nda takip edilen talasemi majorlu hastalarda deferiprone ve deferasiroks oral şelatörlerin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan yan etkilerin araştırılmasını amaçladık. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı'nda talasemi major tanısıyla takip edilen olgular retrospektif olarak değerlendirildi. Mayıs 2004 - Aralık 2013 tarihleri takip edilen deferiprone (n:100) ve deferasiroks (n:97) kullanan toplam 197 olgu (102 kız, 95 erkek) çalışmaya dahil edildi. Toplam 59 olguda (35 DFP ve 24 DFS) yan etki saptandı. Olguların yaşları 4 ile 39 arasında olup ortalama yaş 16,88 idi. Deferiprone kullanımına bağlı yan etki görülme oranı; nötropeni %14, gastrointestinal sistem yan etkileri %13, artrit/artralji %5, transaminazlarda artış %2 ve baş ağrısı %1.
Özet (Çeviri)
Thalassemia major (TM) is a hereditary hemolytic anemia due to the decreased or impaired biosynthesis of β-globin chain. Erythrocyte transfusion is needed to ameliorate anemia. These repeated blood transfusions cause severe iron overload in the patients' tissues so iron chelation is needed to reduce iron overload. Although iron chelation therapy is one of the important parameters affecting mortality and morbidity in beta thalassemia major patients, these chelators can cause some adverse effects. It is important to follow patients taking iron chelation therapy regularly to protect body from complication caused by adverse effects of the chelators. In this study, we aimed to search adverse effects occurred as a result of usage of deferiprone (DFP) and deferasirox (DFS) iron chelators in thalassemia major patients followed in Pediatric Hematology Department at Akdeniz University Hospital. Thalassemia major patients followed in Pediatric Hematology Department at Akdeniz University Hospital were evaluated retrospectively. Totally 197 (102 girls and 95 boys) patients using deferiprone (n:100) and deferasirox (n:97) followed between May 2004 –December 2013 were included the study. Adverse events were determined in 59 cases (35 DFP and 24 DFS). The age of the patients were between 4 and 39 years old, mean age was 16,88. The frequency of the adverse effects of deferiprone usage were neutropenia in 14% patients, gastrointestinal system (GIS) adverse effects in 13%, arthritis/arthralgia in 5%, elevated transaminases in 2% and headache in 1%.