Buğday gelişmesinin simulasyonunda kullanılan bazı fizyolojik ve tarımsal özelliklerinin saptanması üzerinde araştırmalar
- Tez No: 35965
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN B. YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
131 ÖZET Bu çalışma, Bornova ve Menemen koşullarında ekmeklik buğdayda çeşitli fizyolojik ve tarımsal özelliklerin kalıtım derecelerini saptamak ve bu özelliklerin uygun olanlarını kullanarak simulasyon yoluyla ideal ve stres koşullarında dane verimini tahmin etmek amacıyla 1992 ve 1993 yıllarında yapılmıştır. Denemeler 14 ve 9 çeşitli 2 ayrı set seklinde iki yıl süre ile iki yerde 3 bloklu olarak tesadüf blokları deneme deseninde yürütülmüştür. Çıkış süresi, ilk yaprak oluşumu süresi, m2 de bitki sayısı, kardeşlenme süresi, sapa kalkma süresi, başaklanma süresi, çiçeklenme süresi, dane doldurma süresi, toprak yüzeyinin yeşil kalma süresi, bayrak yaprağı boyu, bayrak yaprağı eni, bitki boyu, başak boyu, bayrak yaprağı alanı, m2 de başak sayısı, olgunlaşma süresi, parsel verimi, bin dane ağırlığı ve hasat indeksi gibi karakterler ölçülmüş ve varyans komponentleri yöntemiyle kalıtım dereceleri saptanmıştır. Çeşitlerin gerçek dane verimleri, büyüme modellerini simule etmek yoluyla ideal ve stres koşullarda tahminlenen dane verimleri ile karşılaştırıl- mistir. Ayrıca, her yıl ve yer için ideal ve stres koşullarında maksimum dane verimi potansiyeli tahminlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulardan ortaya çıkan sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir: A. Varyans Komponentleri ve Kalıtım Dereceleri 1.Ele alınan özellikler için saptanan kalıtım dereceleri birbirinden farklı bulunmuştur. 2.Genotip X yer X yıl interaksiyonu bütün karakterler için132 istatistik anlamda önemli bulunmuştur. Bu da çeşitlerin her çevrede aynı performansa göstermediğini göstermektedir. 3.Yerler ve yallar üzerine birleştirilmiş modelde; çakış süresi, ilk yaprak oluşumu süresi, kardeşlenme süresi, sapa kalkma süresi, başaklanma süresi, çiçeklerime süresi, dane dol¬ durma süresi, toprak yüzeyinin yeşil kalma süresi, bayrak yaprağa boyu ve eni, bitki boyu, başak boyu, bayrak yaprağı alana, olgunlaşma süresi, parsel verimi, bin dane ağırlığı ve hasat indeksi özelliklerinin kalıtım dereceleri yüksek (H >0,70), m2de bitki sayısı ve m2de başak sayısı özelliklerinin kalıtım dereceleri düşük (H
Özet (Çeviri)
134 SUMMARY This study has been conducted at Bornova and Menemen in 1992 and İ993 in order to estimate the heritabilities o-F various physiological and ağ r anam i c traits a-F wheat and to estimate grain yield by using suitable parameters in a simulalion program run under the ideal and stress conditions. Two separate trials consisting 14 and 9 whe O,70). The heritabilities o-F the plant number/m2 and number o-F spikes/m2 were found ta be low (H < O,4O). 4.it was concluded that the inheritance o-F traits with high heritability values was governed by genotypic -Factors and the inheritance o-F traits with low heritability values was governed by non-genetic -Factors. B. Sinulation 1.Based on the simulation work Cumhuriyet 75 had the highest yield (9172 kg/ha) under the ideal conditions and Ata 81 had the highest yield (5284,8 kg/ha) under the stress conditions at Bornova in 1992. 2.Marmara 86 had the highest yield (9386 kg/ha) under the ideal and Cumhuriyet 75 had the highest yield ( 2366,2 kg/ha) under the stress conditions at Menemen in 1992. 3.Glenson had the highest yield (8462 kg/ha) under the ideal and Kaklıç had the highest yield (6659 kg/ha) under the stress conditions at Bornova in 1993.135 ?Found ta be statistically significant -For all the traits studied indicating different performances of varieties in the environments tested. 3. The heritability estimates based on the model combining locations and years were -Found to be high -For the -Following traits: days to emergence, deays to -First lea-F development, days to tillering, days to shooting, days to heading, days to ?Flowering, grain -Filling period, duration o-F green leaves, length and width o-F -Flag lea-F, -Flag lea-F area, days to maturity, plot yield, thousand kernel weight and harvest index (H > 0,70). The heritabilities o-F the plant number /m2 and number o-F spikes/m2 were found to be low (H < 0,40). 4. It was concluded that the inheritance of traits with high heritability values was governed by genotypic factors and the inheritance of traits with low heritability values was governed by non- genetic factors. B. Simulation 1. Based on the simulation work Cumhuriyet 75 had the highest yield (9172 kg/ha) under the ideal conditions and Ata 81 had the highest yield (5284,8 kg/ha) under the stress conditions at Bornova in 1992. 2. Marmara 86 had the highest yield (9386 kg/ha) under the ideal and Cumhuriyet 75 had the highest yield ( 2366,2 kg/ha) under the stress conditions at Menemen in 1992. 3. Glenson had the highest yield (8462 kg/ha) under the ideal and Kaklic had the highest yield (6659 kg/ha) under the stress conditions at Bornova in 1993.136 4. Genaro had the highest yield (7788 kg/ha) under the ideal and Gönen had the highest yield (2202,9 kg/ha) under the stress conditions at Menemen in 1993. 5. Based on the comparisons o-F all variety yields Websbread, Cumhuriyet 75, Izmir 85, Ata 81 and Gönen were -Found to have high yielding performance under the ideal and stress conditions.