Bazı C3 ve C4 bitkilerinde süperoksit dismutaz izoenzim içeriklerinin belirlenmesi
- Tez No: 35964
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
40 5. ÖZET Bu çalışmada C3 ve C4 bitkilerinin iki türü kullanılmıştır. Bunlardan C3 olanı PJasseoJus vulçrarıs { fasulye), C4 olanı ise Zeâ mâys (mısır)' tır. ilk seri denemede, bir gece akarsu altında ıslatılarak, dere kumu içeren saksılara dikilen tohumlardan kontrollü bir ortamda yetiştirilen 10 günlük fideler kullanılmıştır. Dıger grup denemede ise, tohumlar kum içeren saksılarda 15 gün yetiştirilmiş ve son 24 saat tuz stresine maruz bırakılmıştır. Bu grubun kontrolları farklı tuz konsantrasyonlarının uygulanma süresinde normal gelişim koşulları altında tutulmuştur. 10 günlük; 15 günlük tuz stresine maruz kalmış ve 15 günlük kontrol fidelerine ait yaprak dokuları hasat edilmiş ve -18“C'de saklanmıştır. Yaprak kısımları 50 mM' lık 10 mi fosfat tamponunda. (pH=7.8), homojenize edilmiştir. Supernatant lar (üstteki sıvı faz) enzim belirlemeleri için ku 1 İsmimi s t zr. Yukarıdaki tüm denemeler 4°C”de yapılmıştır. Superoksıt dismutaz aktivitesi Vazquez ve arkadaşlarının (1993) yöntemine göre belirlenmeye çalışılmıştır. Bu deneylerde 10 günlük mısır yapraklarının 10 günlük fasulye yapraklarından daha fazla aktivıteye sahip oldukları bulunmuştur. Diğer yandan, 15 günlük fasulye fidelerinin yapraklarında, kontrolle karşılaştırıldığında % 3'lük tuz stresiyle SOD aktivitesinde azalma olduğu saptanmıştır.41 Ayna uygulamayla 15 günlük mısır fidelerinin yapraklar mdaki SOD aktivitesi ise artmıştır. 15 günlük fasulye fideleri % 9 NaCl'de canlılıklarını yitirdikleri için, bu fidelerdeki SOD aktivitesi ö 1 çt lememis t ir. % 3'lük NaCl'de mısır fidelerinde arttığı gözlenen SOD aktıvıtesme karşın, 15 günlük mısır fidelerinin yapraklar mdaki SOD aktivitesi, kontrolla karşılaştırıl dığında, % 9'luk NaCl uygulamasıyla çok az azalmıştır.
Özet (Çeviri)
6. SUHHARY In this study, two species of C3 and C4 plants, namely Pöasealus vulgaris and Zea mays, were used. In the first set of experiments, seeds were soaked under water overnight and grown in sand containing pots for ten days in a controlled environment, while in the other set of experiments, seeds were grown m sand containnmg pots for 15 days and subjected to salt stress for the last 24 hours. Controls of the latter set were kept under normal growth conditions for the same duration of different salt stress concentrations. All the above operations were carried out at 49C. Superoxide dismutase activity was assayed by the method outlined in detail by Vazquez et. al. (1993). In these experiments, we found out that 10 day old leaves of Zea Mays have much higher activity than 10 day old leaves of PAaseolus vulgaris. Furthermore, leaves of 15 day old Phaseclus seedlings showed a reduction m SOD activity by the treatment of salt stress (3 % NaCl} as compared to the controls. Howe-ver, SOD activities in leaves of 15 day old Zea /says seedlings increased by the same treatment compared to controls Since 15 day old Phaseolus vulgaris seedlings lost their vitality in 9 % NaCl, SOD activity could not be measured in these seedlings.43 In contrast to this increased SOD activity observed in Sea mays seedlings in 3 % NaCl. SOD activity in the leaves of 15 day old Sea mays seedlings decreased a little by the treatment with 9 % NaCl as compared to controls.