Büyümeyi etkileyici bazı kimyasal maddelerin kirazlarda çiçektozu borusu gelişimi ve meyve tutumuna etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 35969
  2. Yazar: MEHMET EMİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÖZÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1992 - 1994 yıllan arasında yapılmıştır. Çalışma, aynı bölümün kolleksiyon bahçesinde yer alan kendiyle uyuşmazlık gösteren Bing, Bigarreau Napoleon, Elazığ, Salihli ve kendine verimli Stella kiraz çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, gerek kendiyle ve gerekse birbiriyle uyuşmazlık gösteren kiraz çeşitlerinde, çiçektozu çimborusunun dişicik borusu içersindeki büyümesini, gelişme hızını ve dolayısıyla meyve tutumunu arttırmak amacıyla emasküle edilmiş çiçeklere GA3, dormex, atonik, mentor çiçektozu uygulanmış ve daha sonra tozlama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Tozlamadan sonra değişik sürelerde alman örneklerde çiçektozu çimborusunun gelişme hızı ve durumu; yapılan uygulamaların meyve tutumuna ve kalitesine etkisi incelenmiştir. Çeşitlerin çiçektozlarının canlılık testleri % l'lik TTC ile; çimlendirme testleri ise % 1 agar + % 10 - 15 ve 20 sakkaroz içeren ortamlarda belirlenmeye çalışılmıştır. Çiçeklere yapılan değişik uygulamalar ve tuzlamalardan 48, 72, 96, 120 ve 144 saat sonra alınan dişi organ örneklerinde dişicik borusu uzunluğu, dişi organ boyu ve çimborusu uzunlukları ölçülmüştür. Çimborularmm dişicik borusu içersindeki gelişimleri ezme preparat hazırlanarak floresan mikroskop altında incelenmiştir. Tuzlamalardan sonra bazı kombinasyonlardan elde edilen meyvelerin eni, boyu, ağırlıkları; çekirdek eni, boyu ve ağırlıkları ile suda erir kuru madde miktarları ölçülerek uygulamaların meyve kalitesine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir. a) Yapılan fenolojik gözlemler sonucunda üzerinde çalışılan kiraz çeşitlerinin çiçeklenme zamanlarının birbirine yakın olduğu, sadece çalışmanın 119ilk yılında Salihli kirazının diğer çeşitlere göre çiçeklenmeye daha geç başladığı gözlenmiştir. b) Çeşitlerin çiçeklenme süreleri de yıllara göre farklılık göstermiştir. Ortalama sıcaklıkların daha düşük olduğu çalışmanın birinci yılında çiçeklenme süreleri uzun; ortalama sıcaklıkların daha yüksek olduğu ikinci yılda ise daha kısa sürmüştür. c) TTC ile yapılan canlılık testlerinde Bing kirazı hariç diğer bütün çeşitlerde birinci yıldaki canlılık oranları daha düşük olmuştur. En yüksek canlı T% 37.614Jve yan - canlı (% 42. 24o) çiçektozu oranlarım Bing kirazı vermiştir. En düşük canlı(% 23.475) ve yarı - canh(% 36. lid) çiçektozu oranlarım ise Salihli kirazı vermiştir. d) Doymuş petri yöntemiyle yapılan çiçektozu çimlendirme testleri sonucunda da birinci yıldaki çimlendirme sonuçları, ikinci yıla göre daha düşük bulunmuştur. Çeşitlerin çoğu % 1 agar + % 1 5 sakkaroz içeren ortamda en yüksek çimlenmeyi ( Salihli, % 37.402; Bing, % 31.426; Bigarreau Napoleon % 28.309) göstermişlerdir. Buna karşılık Elazığ kirazında % 44.565 ile % 1 agar + % 10 sakkaroz ilaveli ortamda ve Stella kirazında da % 47.219 ile % 20 sakkaroz ilaveli ortamlarda en yüksek çimlenme elde edilmiştir. e) Yapılan gözlemler sonucunda çeşitler arasında farklılıklar olmakla birlikte; çiçektozlarının üçgenimsi veya yuvarlak, çimborularının ise düzgün, orta uzun veya uzun olduğu gözlenmiştir. f) Ölçülen dişicik borusu uzunlukları karşılaştırıldığında, uygulamaların ters yönde etki yaparak dişicik borusundaki uzunluk artışını engellediği tesbit edilmiştir. En uzun dişicik borusu S x ? (serbest) kombinasyonunda 12.498 mm ve en kısa dişicik borusu N X B (Dormex) kombinasyonunda 10.223 mm olarak ölçülmüştür. g) Yapılan değişik uygulamalar dişi organ boylarında önemli bir artış sağlamamış, sadece GA3 uygulamaları yumurtalıklarda kısmi bir gelişmeye neden 120olmuştur. Bundan dolayı GA3 uygulanan çiçeklerde dişi organ boyu (dişicik borusu + yumurtalık) artmıştır. En uzun dişi organ boyu S X ? (serbest) kombinasyonunda 16. 155 mm ve en kısa dişi organ boyu ise N X B (Dormex) kombinasyonunda 13.040 mm olarak belirlenmiştir. h) Yapılan değişik kimyasal madde ve mentor çiçektozu uygulamalarının çiçektozu çimborosu uzunluğunda önemli bir artış sağlamadığı görülmüştür. En uzun çimborulan E X ? (serbest) kombinasyonunda 8.08 lmm ve en kısa çimborulan da B X B (Dormex) kombinasyonunda 1.213 mm olarak belirlen miştir. 1) Bazı çiçeklerde çimborulan yumurtalığa ulaştığı halde meyve tutumunun az olması; çimb oralarının yumurtalığa ulaşması için geçirdikleri süre içersinde tohum taslaklarının canlılıklarım yitirmiş olması ile açıklanabilir. i) GA3 uygulamaları meyve sapı ve meyve çapının gelişmesini hızlandırarak meyve dökümlerini geciktirmiştir. j) Meyve tutum oranları incelendiğinde en yüksek meyve tutumlarının herhangi bir uygulama yapılmayan serbest ve Stella kirazı ile tozlananlardan SX? (serbest) kombinasyonunda % 21.03 ve S X Stella ( O-) kombinasyonundan % 12.16 elde edilmiştir. Uyuşmaz kombinasyonlarda ise en yüksek meyve tutumu B X N (Dormex) kombinasyonundan % 4.44 olarak sağlanmıştır. k) Değişik uygulamaların meyve kalitesine etkisi incelendiğinde yine serbest tuzlamalardan elde edilen meyvelerin kalitesinin en yüksek olduğu ve uygulamaların kaliteyi arttırıcı herhangi bir etki yapmadığı belirlenmiştir. En iri meyveler S X ? (serbest) kombinasyonundan, en küçük meyveler ise E X E ( -O- ) kombinasyonunda ölçülmüştür. 1) Elde edilen tüm meyvelerde tohuma rastlanmış fakat serbest tozlanan çiçeklerden oluşan meyvelerin dışındakilerde endospermin tohum kabuğunun içim tam doldurmadığı görülmüştür. 121
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried aut in the Ege University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture between 1992 - 1994. The sweet cherry varieties Bing, Bigarreau Napoleon, Elazığ and Salihli (self - incompatible) and Stella (self - compatible) in the collection orchard of the same department were used as research material. Both self - incompatible or cross - incompatible cherry varieties were treated with GA3, dormex, atonik or mentor pollen before artificial pollination to improve fruit - set by enhancing pollen tube growth in the stylus. Samples taken of different period after artificial pollination were analysed for pollen tube growth and for the effects of treatments on fruit - set and fruit quality. Viability test of pollen was done in 1 % TTC and germination test in media containing 1 % agar + 10, 15 or 20 % saccarose. After treatments and 48, 72, 96, 120 or 144 h after artificial pollination, female organ samples were screened for growth, stylus and pollen tube length under fluorescence microscope. Fruits were obtained from some combinations, fruit width, length and weight, stone width, length and weight and solible solid contend were measured to determine the effects of treatments to fruit quality. The results from this study was summerized as follows. a) Phenologic observations showed that the flowering times of the varieties were not differing much but in the first year c.v. Salihli flowered later than the others. b) Flowering periods were significantly differed according to the years. In the first year of the study where the average temperature was low the flowering period was longer as compared to the second year where the average temperature was higher. 122c) Viability tests showed that in the first year viability was low in all varieties except c.v. Bing which had the highest viability (37.614 %) and semi-viability (42.246 %) ratios. In the same year c.v. Salihli had the lowest viability (23.475 %) and semi-viability (36.110 %) ratios. d) Germination tests also showed that the germination ratio was lower in the second year. Most varieties showed highest germination in medium contains 1 % agar + 15 % saccarose, which was 37.402 %, 31.426 % and 28.309 % for the c.v. Salihli, Bing and Bigarreau Napoleon respectively. The best germination medium for c.v. Elazığ was 1 % agar + 10 % saccarose medium 44.565 % and for c.v. Stella it was 1 % agar + 20 % saccarose medium (47.219 %). e) Observations showed that, regardless of varieties, pollen were mostly triangular a round in shape and pollen tubes smooth, semi - long or long. f) Treatments had an adverse effect on stylus length. The longest stylus was obtained from the S X ? (open pollination) combination (12.498 mm) and the shortest from the N X B (Dormex) combination (10.223 mm). g) Treatments were not significantly affecting female organ length but GA3 has resulted in a partial development in the ovaries. This was the reason why GA3 applications increased female organ length (stylus + ovarium). The longest female organ length was seen in S X ? (open pollination) combination (16.155 mm) while the shortest was seen in N X B (Dormex) combination (13.040 mm). h) Different chemical or mentor pollen applications did not significantly affect pollen tube growth. The longest pollen tubes were observed in E X ? (open pollination) combination (8.081 mm) while the shortest was observed in B X B (Dormex) combination (1.213 mm). 1) Even the pollen tubes reached the ovaries, some flowers no fruit set was observed. This is might be due to lost of viability of ovules before the pollen tubes reach them. 123i) GA3 applications retarded fruit drop by increasing fruit diameter and pedicel development. j) Highest fruit set was obtained from S X ? (open pollination) combination (21.03 %) and from S X Stella ( -Q ) combination (12. 16 %), while in incompatible combinations the highest fruit set was 4.44 % by B X N (Dormex). k) Fruit quality remained also unaffected by the treatments and the highest fruit quality was obtained from open pollination. The largest fruits were obtained from S X ? (open pollination) while the smallest were obtained from E X E ( O- ) combination. 1) All obtained fruits possessed stones but endosperm did not fill the stone completely except in the case of open pollination. 124