Konya ili yetiştirme yurtlarında barınan 14-18 yaş grubu kız ve erkek öğrencilerin fiziksel aktivite ve uygunluk düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity and fitness levels of 14-18 age group girl and boy students housing in Konya orphanages
  1. Tez No: 359770
  2. Yazar: MUSA UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, yetiştirme yurtlarında barınan adolesanların fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesine yönelik yapılan ölçümlerden elde edilen bulgular eşliğinde adolesanların sağlık durumlarının değerlendirilmesi ve sağlık durumlarının korunması aynı zamanda yetiştirme yurtlarının işleyişine ilişkin yasal düzenlenmelere katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Konya Yetiştirme Yurdu'nda kalan 90 (n=39 kız, n=51 erkek) adolesan oluşturmuştur. Adolesanların fiziksel aktivite düzeyleri Crocker ve ark (1997) tarafından geliştirilen ve geçerlilik güvenilirlik çalışmaları yapılan Physical Activity Questionnare for Adolescents (PAQ-A) ölçeğinin Türkçeye uyarlanmış hali olan Adolesanlar için Fiziksel Aktivite Ölçeği (AFAÖ) ile değerlendirilmiştir. Adolesanların fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesinde The Cooper Institute (1982) tarafından geliştirilen Fitnessgram Test Bataryası'ndan yararlanılmıştır. Fiziksel uygunluğun bileşenlerini belirlemeye yönelik testlerin en az birinde erkeklerin %78.43'ünün (n=40), kızların %82.05'inin (n=32) The Cooper Institute Fitnessgram Test Bataryası Değerlendirme Standartları'nda (2010) yaş ve cinsiyet açısından belirtilen minimum değerlere ulaşamamışlardır. The Cooper Institute Fitnessgram Test Bataryası Değerlendirme Standartları'na (2010) göre aerobik uygunluk (tahmini MaxVo2 ml/kg/dk değerleri) açısından adolesanların %18.9' unun (n=17) sağlık açısından risk taşıdığı, %22.2'sinin (n=20) aerobik uygunluğunu geliştirmesi gerektiği, %58.9'unun (n=53) sağlık açısından yeterli olduğu anlaşılırken; vücut kompozisyonu açısından (BKİ değerlerine göre) adolesanların %4.4'ünün (n=4) sağlık açısından risk taşıdığı, %16.7'sinin (n=15) BKİ değerlerini iyileştirmesi gerektiği ve %78.9'unun (n=71) sağlık açısından yeterli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute legal regulations of the functioning of orphanages accompanied by findings made to determine physical activity and physical fitness levels of adolescents residing in orphanages including the evaluation of the health status of adolescents and the work done for the protection of their health. The study population involves 90 adolescents (n = 39 female, n = 51 males) housing in Konya Orphanage. Adolescents Physical Activity levels was evaluated by Physical Activity Scale (PAQ-A) Turkish version of the scale of Questionnare for Adolescents (PAQ-A) developed by Crocker and fri (1997) for the validation and reliability. Fitnessgram Test battery developed by The Cooper Institute (1982) was used in determining the level of physical fitness of adolescents. In the Assessment Standards of The Cooper Institute Fitnessgram Test Battery (2010), 78.43% of the boys (n = 40), 82.05% of girls (n = 32) couldn't reach minimum values specified for age and gender in at least one of tests for determining the physical fitness of the components. According to The Cooper Institute Fitnessgram Test Battery Assessment Standards (2010) aerobic fitness for (estimated MaxVo2 ml / kg / min values), 18.9% (n = 17) of adolescents have risks in terms of health, 22.2% (n = 20 ) need to improve aerobic fitness , 58.9% (n = 53) are perceived to be adequate in terms of health; in terms of body composition (according to the values of BMI ) 4.4% (n = 4) of adolescents have risks in terms of health, 16.7% (n = 15) should improve BMI values and 78.9% (n = 71) are found to be sufficient in terms of health.