Bayan boksörlerde 6 haftalık direnç lastiği uygulamasının maksimal kuvvet ve anaerobik güce etkisi
In female boxers, the effect of application of resistance band for 6 weeks on the maximum force and anaerobic power
- Tez No: 359771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırma; aktif olarak boks branşı ile uğraşan 19-23 yaş arası 12 bayan denek üzerinde yapıldı. Denekler SD (Sabit direnç), DD (Dalgasal direnç) 6' şarlı 2 grup'a bölündü. SD grubunun yaş ortalaması 21,33±0,81 yıl, boy ortalaması 169,67±2,06 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 65,28±8,95 kg, DD grubunun yaş ortalaması 21,16±0,75 yıl, boy ortalaması 173,50±3,27 ve vücut ağırlığı ortalaması 65,56±3,19 kg dır. Çalışmada tüm deneklere 6 haftalık haftada 4 gün sabah 9.00-10.00 saatleri arasında direnç lastiği çalışması, akşam 18.00-20.00 saatleri arasında müsabaka dönemi boks antrenmanı yaptırılmıştır. SD grubuna aynı renk ve dirençte siyah lastik sabit direnç yöntemi ile, DD grubunda dalgasal yöntem ile farklı renk (Kırmızı, Mavi, Siyah) ve dirençlerde lastikler kullanılmıştır. Antrenmanlar öncesi her iki grubun vücut ağırlığı, wingate kol anaerobik güç ve MBP düzeyleri belirlendi. Aynı ölçümler 6 hafta sonra tekrar edildi. Elde edilen verilerin istatistikî analizlerinde; Grup içi ön test ve son test arası farklılıkların belirlenmesinde Paired-sample t testi kullanıldı. Ön test ve son test iki grup arası farklılığın tespit edilmesinde ise Independent samples t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Study was carried out to examine the effect of application of resistance band in the female boxers on the levels of the anaerobic power and Maximal Bench Press (MBP) The study was carried out on 12 female subjects, in ages between 19 -23, who are actively engaged in the boxing branch. The subjects were divided into two groups, each consisting of 6 people, as Constant Resistance (CR) and Wavy Resistance (WR) . The average age of CR group was 21.33 ± 0.81 years, the average height 169.67±2.06 cm, and the average body weight 65.28±8.95 kgThe average age of WR group was 21.16 ± 0.75 years, the average height 173.50±3.27 cm, and the average body weight 65.56±3.19 kg In the study, the exercise of resistance band was made by all subjects four days a week for 6 weeks between the hours 9.00-10.00, boxing training for competition period between the hours 18:00 – 20:00 in evenings. In CR group, the bands in the same color and resistance were used by the method of the black band constant, resistance, in WR group, the bands in different color (red, blue, black) and resistance by the wavy method Before training, the body weights, and the levels of anaerobic power and MBP levels of both groups were determined. The same measurement were repeated six weeks later. In the statistical analyses of the data obtained, in determining the differences between in-group test and the final test, Paired -sample t-test was used. In determining the difference between two groups, pre-test and final test, independent samples t-test was used.