Alkol-madde kullanan adolesanlara verilen cinsel-üreme sağlığı eğitiminin etkinliği
Effectiveness of the sexual health-reproductive health (sh/rh) education given to adolescents who consume alcohol or illicit substances
- Tez No: 359807
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KÖMÜRCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırma, alkol-madde kullanan adolesanlara verilen cinsel-üreme sağlığı eğitiminin (CS/ÜS) etkinliğini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde yatarak tedavi görmekte olan alkol-madde kullanan adolesanlar oluşturmaktadır. Adolesanlar 1. grup (kontrol), 2. grup (bir defa eğitim verilen) ve 3. grup (iki defa eğitim verilen) olarak gruplanmış; gruplara 20 erkek, 10 kız adolesan alınmıştır. Veriler, Adolesanları Tanıtıcı ve Cinsel Sağlık-Üreme Sağlığı İle İlgili Bilgi Formu ve Cinsel Sağlık-Üreme Sağlığı Eğitim Modüllerine İlişkin Bilgi Formu ile Eylül 2011-Aralık 2012 tarihleri arasında toplanmıştır. CS/ÜS eğitimine ilişkin grupların test toplam puanları kendi içinde incelendiğinde; 2. ve 3. grubun puanları arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı değişim görülmüştür (p0.05); 1., 2.
Özet (Çeviri)
The research was conducted experimentally to evaluate the effectiveness of the sexual health-reproductive health (SH/RH) education given to adolescents who consume alcohol or illicit substances. The population was adolescents who consumed alcohol and substances and were inpatients at the Child and Adolescent Substance Addiction Research, Treatment and Education Centre. The adolescents were grouped into the following 3 groups:group 1. (control group), group 2. (those who have received training once) and group 3. (those who have received training twice), each having 20 male and 10 female adolescents. Data was collected between September 2011-December 2012 using the forms Self-Introduction and Information on Sexual Health-Reproductive Health and Information on Sexual Health-Reproductive Health Education Modules. Upon studying the total SH/RH test scores of the groups individually, a statistically significant difference was observed in the scores of groups 2. and 3.