Türkiye'deki güreş hakemlerinin iş doyumu ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin çeşitli faktörler açısından incelenmesi
Investigation of job satisfaction levels and burnout levels of wrestling referees on Turkey according to various factors
  1. Tez No: 359819
  2. Yazar: TAHA YASİN ILKIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye?deki güreş hakemlerinin iş doyumu ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin çeşitli faktörler açısından incelemektir. Araştırmanın yöntemi betimsel yöntemdir. Araştırma grubunu Türkiye genelinde 2010-2011 güreş sezonunda görev yapan 126 Uluslararası ve Milli güreş hakemi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu; Kişisel Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği olarak üç kısımdan meydana gelmiştir. Verilerin çözümlenmesinde ikili karşılaştırmalar için Mann- Whitney U Testi ve çoklu karşılaştırmalar için Kruskal-Wallis H Testi, Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U Testi ve ilişki çözümlemelerinde Spearman korelasyonu analiz yöntemleri kullanılmıştır. Anlamlılık değeri için ?=0.05 değeri kritik nokta olarak belirlenmiştir. Araştırma bulgularında güreş hakemlerinin hakemlik kategorilerine göre duyarsızlaşma tükenmişlikleri arasında istatistiki açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of study; Was investidated to job satisfaktion and burnout level of international and national refrees in the turkey. The method of this study was deseriptive method the sample group of study was composed of 126 international and national wrestling refrees who employee during 2010-2011season around turkey. All participants volunteered in the study. In this study, a questionnaire used to collect research data. The questionnaire consist of theree section : (a) personel information form , (b) maslach burnout scale, (c) mennessota job satisfaction scale. The analysis of data used to binary comparison Mann Whitney U and for multiply comparison Kruskall Whallis H test. Also for level of correlation used to Spearman Analysis Test. The level of significance was p0.05).