Elit erkek yüzücülerde yüzme performansları ile apelin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between elite male swimmers swimming performances and apelin
- Tez No: 359818
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Elit düzeydeki erkek yüzücülerin katılımı ile gerçekleştirilen bu çalışma, farklı yüklenme (kısa, orta ve uzun mesafeli) egzersizlerinin apelin ile bazı fiziksel ve biyokimyasal parametreler üzerine etkilerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışma grubumuzu Malatya-Adıyaman illerinde yaşayan, benzer beslenme alışkanlıkları olan, yaşları 18-22 arasında değişen, elit düzeyde ve halen aktif olarak yüzme antrenmanı yapan 20 sağlıklı erkek yüzücü oluşturmuştur. Bu çalışmada ön test-son test modeli uygulanmıştır. Yapılan yüklenmeler sonrası deneklerden 4 defa kan örnekleri alınmış olup, apelin ve bazı biyokimyasal parametreler ile tam kan değerlerinin tayinleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında fiziksel ölçüm değerleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study carried out with the participation of male swimmers at elite level was conducted to analyze the effects of loadings (short, middle, long distance) exercises on apelin, and some physical and biochemical parameters. Our study group included 20 healthy male swimmers who practice active swimming trainings at an elite level, vary at ages between 18 and 22, live in Adiyaman, and have similar food habits. In this study, pre-test and post-test model was performed. After the performed loadings, blood samples were taken out of the experimental subjects for 4 times, determination of complete blood values, apelin and some biochemical parameters was conducted. Then, physical measurement values were determined.