KOAH'lı hastalarda atak ve stabil dönemi belirlemede yaşam kalitesi anketleri ile inflamatuvar parametrelerin rolünün değerlendirilmesi
The role of inflammatory biomarkers and health related quality of life questionnaires on diagnosis of exacerbation and stable COPD
  1. Tez No: 359833
  2. Yazar: BALAM ER DEDEKARGINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ULUBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı kronik morbidite ve mortalitenin başlıca nedenlerinden biri olan önlenebilir, tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH'ın doğal seyri, tekrarlayıcı semptomlar ve ataklar ile karakterizedir. Atak tanısı hastaların kliniği ve verdikleri subjektif anamnez bulgularıyla konulmaktadır. Tanı için objektif ve kesin bir belirteç olmamakla birlikte, fizik muayene bulguları ve inflamasyon belirteçlerindeki artış klinik uygulamada çoğu zaman yol gösterici olmaktadır. Çalışmamızda atakların yaşam kalitesine olan etkilerini göz önünde bulundurarak CAT'in atak tanısında ve atak sürecinde kullanılabilirliğini göstermeyi hedefledik. Bu çalışmada, atak döneminde hastaneye başvuran KOAH hastalarının CAT skorları ve inflamasyon belirteçleri, stabil dönemlerindeki CAT skorları ve inflamasyon belirteçleri ile karşılaştırıldı. Böylece, KOAH'lı hastaların CAT skorlarının atak ve stabil dönem ayrımında kullanılıp kullanılamayacağı değerlendirilmeye çalışıldı. Ayrıca, hastaların atak ve stabil dönemdeki CAT skorunda olabilecek değişikliğin MPV, İl-6, CRP ve genel sağlık anketi SF-36 ile olan korelasyonu incelendi. Çalışmaya, atak döneminde hastanemize başvuran 13'ü kadın, 40'ı erkek toplam 53 KOAH'lı hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 68,6±1,1 yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
COPD is a preventable and treatable illness that is one of the most common causes of chronic morbidity and mortality. Natural course of COPD is characterized with repetitive symptoms and exacerbations. Exacerbation diagnosis is made according to patients' anamneses and subjective symptoms. As well as there is not any objective and definite parameters for diagnosis, new physical examination findings and inflammatory biomarkers can mostly be a guide at clinical practice. By taking the effects of exacerbations on life quality, in this study, we aimed to show usefullness of CAT at exacerbation diagnosis and during exacerbation period. CAT scores and inflammatory biomarkers of COPD patients who applied to the hospital at the time of exacerbation, were compared with CAT scores and inflammatory biomarkers at stable period of the patients in this study. Thereby it was aimed to evaluate whether CAT scores of COPD patients can be usefull in distinguishing exacerbation and stable period or not. Also correlation of the change in CAT score of the patients between exacerbation and stable periods with MPV, İl-6, CRP and general health survey SF-36 was examined. 13 women and 40 men as total 53 COPD patients who applied to our hospital on exacerbation were included in the study. Average age of the patients were 68,6±1,1 years. CAT scores of the patients at stable period after exacerbation was lower than CAT scores of exacerbation period.