Kronik obstrüktif akciğer hastalığında endokrinolojik bozukluklar
Endocrinological changes in chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 192189
  2. Yazar: HATİCE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİSÜN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
7. ÖZETKOAH sadece akciğerlerde değil, aynı zamanda sistemik dolaşımdaki inflamasyonlakarakterizedir ve klinik olarak belirgin sistemik biyokimyasal ve organ fonksiyondeğişikliklerine neden olur. KOAH'taki sistemik inflamasyon oksidatif stress ve inflamatuvarmediatörlerin dolaşımdaki düzeylerinin artmasıyla ilişkilidir. KOAH'ta hipoksemi,alevlenme, ilaçlar, malnütrisyon gibi birçok nedenle endokrinolojik değişiklikler meydanagelmektedir. KOAH olgularında tiroid ve cinsiyet hormon düzeylerindeki değişiklikler ile budeğişikliklerin belirleyicilerinin araştırıldığı bu çalışmada, 103 KOAH'lı hasta ve 30 kontrololgusu incelendi. 83 stabil dönem KOAH'lı hasta ve 30 kontrol olgusu polikliniktedeğerlendirildi, KOAH alevlenmesi olan 20 hasta servise yatırılarak izlendi, taburculuk öncesive 1 ay sonra kontrole alındı.Hem stabil, hem de atak dönemindeki hastalarda TT3, fT3, TT3/TT4 oranının kontrolgrubundan düşük olduğu, ek olarak alevlenme dönemindeki hastalarda TSH düzeylerinin dedüştüğü gözlendi. Cinsiyet hormon parametrelerinden testosteron ve DHEA-SO4 düzeylerininkontrol grubundan düşük olduğu, alevlenme dönemindeki hastalarda ek olarak FSH ve LHdüzeylerinin de yükseldiği saptandı.Alevlenme dönemi KOAH hastalarında TSH, TT3, fT3, testosteron, DHEA-SO4,östradiol, prolaktin düzeyleri ve TT3/TT4 oranının, taburculuk öncesi 1. kontrol ve bir aysonra yapılan 2. kontrolde yükseldiği, LH düzeyinin ise başlangıçta daha yüksek olup, sonrakikontrollerde düştüğü izlendi.FEV1'i %50'den düşük olan ağır KOAH olgularında ve PaO245mmHgolan hiperkapnik olgularda testosteron ve DHEA-SO4 düzeyleri daha düşüktü.Sonuç olarak bu çalışmada sistemik bir hastalık olan KOAH'ta tiroid ve cinsiyethormon düzeylerinin de etkilendiği, hormonal değişikliklerin özellikle hastalığın ağırlığı vehipoksemi ile ilişkili olduğu, stabil ve alevlenme dönemleri arasında hormon düzeyleriaçısından farklılıklar olduğu, hormonal değişikliklerin alevlenme döneminde belirginleşerekbir ay sonra hastalık stabilleştiğinde kısmen gerilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYENDOCRINOLOGICAL CHANGES IN CHRONIC OBSTRUCTIVEPULMONARY DISEASECOPD is characterized by significant chronic inflammation not only in the pulmonarycompartment, but also in systemic circulation and this disorder is associated with clinicallysignificant systemic alterations in biochemistry and organ function. Systemic aspects ofCOPD include oxidative stress and altered circulating levels of inflammatory mediators.Several factors such as hypoxemia, exacerbation, drugs, malnutrition lead to endocrinologicalchanges in COPD. The aim of this study was to evaluate the alterations in thyroid and sexhormon levels and the determinants of these alterations in COPD.103 COPD patients and 30 control subjects were admitted to the study. 83 stableCOPD patients and 30 control subjects were evaluated as outpatients. 20 patients with COPDexacerbation were hospitalised and evaluated before discaharge and after one month.TT3, fT3, TT3/TT4 levels of both stable and exacerbation COPD groups were lowerthan the control subjects. Besides TSH was also lower than controls during exacerbation.Testosteron and DHEA-SO4 levels of both COPD groups were lower than the control group.FSH and LH levels were increased during exacerbation.TSH, TT3, fT3, testosteron, DHEA-SO4, estrodiol, prolactin levels and TT3/TT4 ratioincresed in controls before discharge and after one month in COPD exacerbation group;whereas LH level was higher during hospitalization and decreased in follow-up.TT3, testosteron, DHEA-SO4 levels and TT3/TT4 ratio was lower in severe COPD(FEV145mmHg).In conclusion, there are alterations in thyroid and sex hormon levels in COPD which isa systemic disease. The hormonal alterations are especially related to severity of the diseaseand hypoxemia. There are differences in hormon levels during stable and exacerbation phasesof COPD; the hormonal changes are marked during exacerbation and partially regresses afterone month when the disease is stabilised.