Kronik böbrek yetmezliği hastalarında vasküler kalsifikasyon ve belirteçlerinin ilişkisi ve bu ilişkiye etki eden faktörler
Associations of the inhibitory and stimulatory factors of vascular calcification with arterial stiffness in chronic kidney disease patients
- Tez No: 359839
- Danışmanlar: PROF. DR. SİREN SEZER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kronik Böbrek Yetmezliği Hastalarında Vasküler Kalsifikasyon ve Belirteçlerinin İlişkisi ve Bu İlişkiye Etki Eden Faktörler Giriş: Hemodiyalize giren kronik böbrek yetmezliği hastalarında morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni kardiyovasküler kaynaklıdır. Kardiyovasküler hastalıklar açısından geleneksel risk faktörleri dışında böbrek yetmezliği nedeni ile ortaya çıkan ve hastalığa özgü olan risk faktörleri de mevcuttur. Hemodiyaliz hastalarında sıklıkla karşılaşılan arteriel sertlik ve vasküler kalsifikasyon, bu hasta grubunda kardiyovasküler riskin bağımsız ve güçlü belirleyicileridir. Bu çalışmanın amacı, vasküler kalsifikasyon belirteçleri ve arteriel sertlik arasındaki ilişkiyi ve arteriyel sertlik üzerine etkili faktörleri ortaya koymaktır. Metod: Çalışmaya sekonder hiperparatiroidi tanısı bulunan 80 hemodiyaliz hastası alındı.
Özet (Çeviri)
Associations of the Inhibitory and Stimulatory Factors of Vascular Calcification with Arterial Stiffness in Chronic Kidney Disease Patients Background: Patients with end-stage renal disease treated by hemodialysis have an impressive mortality, and more than half of this mortality is attributable to cardiovascular disease. It is thought that apart from traditional risk factors; uremia-related risk factors also play an important role for the development of cardiovascular disease. Arterial stiffness and vascular calcification, independent and strong predictors of cardiovasclar risk, are often found in hemodialysis patients. The aim of the present study was to investigate the associations of the inhibitory and stimulatory factors of vascular calcification with arterial stiffness in hemodialysis patients. Methods: Eighty patients with moderate to severe SHPT were enrolled into the study.