Renal replasman tedavisi alan hastalarda SCUBE1 düzeyi ile elektrokardiyografi, ekokardiyografi bulguları, epikardiyal yağ dokusu ve karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişki
The relationship between SCUBE1 level electrocardiography echocardiography findings, epicardial fat tissue, and carotid intima media thickness in patients receiving renal replacement therapy
  1. Tez No: 504576
  2. Yazar: HATİCE AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığında (KBH) morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. İleri evre böbrek yetersizliği olan hastalarda arteriyel sertlik ve vasküler kalsifikasyon kardiyovasküler riskin güçlü belirleyicileridir. Renal replasman tedavisi alan hastalar trombotik olaylara da eğilimlidir. SCUBE1 trombosit alfa granüllerinde bulunur ve trombosit aktivasyonu ile hücre yüzeyine sunulur. SCUBE1 düzeyinin platelet aktivasyonu ve akut iskemik olaylarda arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, renal replasman tedavisi alan hastalarda SCUBE1 düzeyi ile elektrokardiyografi ve ekokardiyografi bulguları, epikardiyal yağ doku kalınlığı ve karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya renal transplant alıcısı 21 hasta, periton diyalizi uygulayan 20 hasta, hemodiyaliz ile takip edilen 20 hasta, GFR
Özet (Çeviri)
Purpose: The most important cause of morbidity and mortality is cardiovascular diseases in chronic kidney disease (CKD). In patients with advanced stage renal insufficiency arterial stiffness and vascular calcification are strong predictors of cardiovascular risk. Patients receiving renal replacement therapy are also prone to thrombotic events. SCUBE1 is found in platelet alpha granules and is presented to the cell surface by platelet activation. SCUBE1 levels have been shown to increase during platelet activation and acute ischemic events. The aim of this study was to evaluate the relationship between SCUBE1 level and electrocardiographic and echocardiographic findings, epicardial fat tissue thickness and carotid intima media thickness in patients undergoing renal replacement therapy. Materials and Methods: Twenty-one renal transplant recipients, 20 patients undergoing peritoneal dialysis, 20 hemodialysis patients, 20 predialysis patients with GFR