Müzikoterapinin preeklampsili gebelerde doğum öncesi anksiyete ve doğum sonrası anne-bebek iletişimi ve memnuniyetine etkisi
Effect of musicotherapy on prenatal anxiety and mother-infant communication and satisfaction in pregnant women with preeclampsia
  1. Tez No: 359851
  2. Yazar: EYLEM TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Müzikoterapinin preeklampsili gebelerde doğum öncesi anksiyete ve doğum sonrası anne-bebek iletişimi ve memnuniyetine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmış randomize deneysel kontrollü bir çalışmadır. Kahramanmaraş ilinde Aralık 2012 - Şubat 2014 tarihleri arasında 70 preeklampsili gebe (35 deney, 35 kontrol grubu) alınmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI TX-I), Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği (NHMÖ) ve Anne-Bebek İletişimi Gözlem Formu olmak üzere dört ayrı form kullanılmıştır. Ayrıca her bir gebenin vital bulguları ölçülmüş, Nonstress testi yapılmıştır. Deney grubundaki gebelere arka arkaya yedi gün (doğum öncesi beş, doğum sonrası iki gün) günde bir kez 30 dakika müzikoterapi uygulanmış, kontrol grubuna ise rutin bakım verilmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistik yöntemler, Student t gibi analize uygun diğer testler kullanılmıştır. STAI TX-I ve anne-bebek iletişim puanları açısından gruplar arasında fark olmadığı görülmüştür (p=0.317, p=0.803).
Özet (Çeviri)
This randomized-controlled experimental study aimed to assess the effect of musicotherapy on prenatal anxiety experienced by pregnant women with preeclampsia, as well as mother-infant communication and satisfaction. The current study included a sample of 70 pregnant women with preeclampsia (35 in experimental group, 35 in control group) presenting in Kahramanmaraş between December 2012 and February 2014. Research data were collected using Personal Information Form, State-Trait Anxiety Inventory (STAI TX-I), Newcastle Satisfaction with Nursing Scale (NSNS) and Mother-Infant Communication Observation Form. In addition, each pregnant woman was assessed for vital signs, and a non-stress test was performed in all participants. For seven consecutive days, a daily musicotherapy session of 30 minutes was applied in the experimental group (5 prenatal and 2 postpartum sessions), while the control group was given the routine care. The research data were analyzed using descriptive statistical methods, student's t test and other relevant tests. There was no significant difference between the groups in STAI TX-I and mother-infant communication scores (p=0.317, p=0.803).