XX. Yüzyıla kadar Fransa'da müzikoterapi uygulamaları ve Türk-İslam tedavi metodlarının Avrupa'ya tesirleri
  1. Tez No: 34363
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. M. SALİH ERGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi XX. YÜZYILA KADAR FRANSA'DA MÜZİKOTERAPİ UYGULAMALARI VE TÜRK-İSLÂM TEDAVİ METODLARININ AVRUPA'YA TESİRLERİ Ahmet Şahin AK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Danışman: Doç. M. Salih ERGAN 1994, Sayfa: 126 Jüri: Prof.Dr. Ayhan ZEREN Prof. Dr. Fuat YÖNDEMLİ Doç. M. Salih ERGAN Bu çalışmada "XX. yüzyıla kadar Fransa'da müzikterapi Uygulamaları ve Türk-İslâm tedavi metodları'nın Avrupa'ya tesirleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Uzun bir tarihî süreci konu edindiğimiz için ulaşabildiğimiz kaynaklara dayanarak en eski dönemlerden XX. yüzyıla kadar iki önemli medeniyetin yani, Türk-İslâm ve Batı medeniyetinin müzikle tedavi konusunda ulaştıkları nokta, bilgi birikimi ve birbirlerini etkilemeleri incelenmiştir. Çalışmamızda özellikle üzerinde durulan konular: Dünyada ilk müzik terapi düşünceleri ve uygulamaları, kökeni, Eskiçağlarda müzikle tedavi yaklaşımları, Orta-Asya Türk Kültürü'nde müzikle tedavi, Fransa'da özellikle 17. ve 20. yüzyıllar arasındaki müzikle tedavi uygulamaları Türk-İslâm Dünyası'nda müzik ve müzikle tedavi, hastahaneler, Selçuklu ve Osmanlılar'da müzikle tedavi konusundaki faaliyetler ve Türk-İslâm müzikle tedavi düşünce ve metodlarının Avrupa'yı ne şekilde etkilediği şeklinde özetlenebilir. ııTurkish-Islamic thoughts and the methods of musical treatment can prove how much they influenced Europe. As a result, the effects of Turkish-Islamic musical treatment methods and the thoughts over Europe and even their application today have still been pointed out. Key Words : Musictherapy, mental diseases, ways of treatment, psychiatry, music, Turkish music, history, history of medicine, musical instruments.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis MUSICTHERAPY APPLICATIONS IN FRANCE TILL XX. CENTURY AND THE EFFECTS OF TURKISH-ISLAMIC TREATMENT METHODS ON EUROPE. Ahmet Şahin AK Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Music Education. Supervisor : Doç. M. Salih ERGAN 1994, Page: 126 Jury : Prof.Dr. Ayhan ZEREN Prof. Dr. Fuat YÖNDEMÜ Doç. M. Salih ERGAN In this study,“The Effects of the Turkish Islamic Treatment Ways over Eupore and The Musictherapy Applications in France Till XX. Century”have been studied in detail. Since We have dealt with a long historical era-from the earliest to XX. Century- the most important of the two Turkish-Islamic and Western civilizations point and accumulation of knowledge that had been reached in musical treatment and the effects with each other have been studied, based on the recourses available. In our study, the subject specially researched; the early thoughts of musical treatment in oldentimes, musical treatment at central-Asia Turkish culture, in medieval Europe and especially between XVII. and XX. centuries in France, music and musical treatment in Turkish-Islamic world, hospitals, the activities connected with musical treatment in Seljuks and Ottomans and the IVTurkish-Islamic thoughts and the methods of musical treatment can prove how much they influenced Europe. As a result, the effects of Turkish-Islamic musical treatment methods and the thoughts over Europe and even their application today have still been pointed out. Key Words : Musictherapy, mental diseases, ways of treatment, psychiatry, music, Turkish music, history, history of medicine, musical instruments.