Gebelerde doğum eyleminin aktif fazında uygulanan müzikoterapinin maternal kaygı, ağrı algısı üzerine ve yenidoğan sonuçlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of musicotherapy applied in the active phaseof labor in pregnant women on maternal anxiety,pain perception and newborn outcomes
- Tez No: 798958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME BEDİR FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada amaç, müzikoterapinin doğum ağrısı algısı üzerinde yarattığı olumlu etkileri tespit etmek ve ayrıca ağrı ve anksiyete nedeniyle kooperasyon kuramadığımız ve doğum eylemi yönetiminde sıkıntı yaşadığımız gebelerimizin rahatlatılmasıdır. Bununla birlikte müzikoterapinin yenidoğan sonuçlarına etkisinin araştırılması da planlanmıştır. Çalışmamızda APGAR skoru, yoğun bakıma yatış oranı, gibi neonatal sonuçları müzikoterapi ile korelasyonunu araştırdık. İkincil amaç ise, müzik terapinin doğum eylemi süresine, primer sezaryen oranına ve aktif fazdaki ağrı algısının değişimine faydasının olup olmadığının araştırılmasıydı. Gereç ve yöntem: Bu çalışma prospektif olarak planlanmıştır. Ankara Şehir Hastanesinde Eylül 2022 ile Aralık 2022 arasında kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde travay salonuna yatışı verilen çalışmaya onam veren, TC vatandaşı olan, işitme engeli olmayan, daha önce doğum yapmamış olan, 20-40 yaş aralığında olan, 37-42 hafta arası gebeliği olan ve doğum eylemi spontan başlayan, ek sistemik hastalığı olmayan tekil gebeliklerde doğum eyleminin aktif fazında (servikal açıklık >4 cm) müzikoterapi uygulanacak 70 gebe çalışma grubu, müzikoterapi uygulanmayan 70 gebe kontrol grubu olmak üzere toplamda 140 gebe üzerinde yapılmıştır. Çalışmada hastaların demografik-klinik özellikleri, hasta yaşı, gebelik haftası, gravide sayısı, parite sayısı, abortus sayısı, başvuru anındaki vajinal açıklığı kaydedildi. Birincil sonuç değişkeni olarak gebelerin travay takibinde 6 cm açıklığa ulaşıldığında VAS ve Travmatik doğum algısı ölçekleri uygulandı. Doğumun 2. Evresine kadar SPA müzikleri dinletildi. Tüm hastalara doğum salonu kliniğinde olan aynı müzikler dinletildi. 8 cm açıklığa ulaşıldığında tekrar VAS değerlendirmesi uygulanarak veriler kaydedildi. Doğum sonrası 1. Saatte de Travmatik doğum algısı ölçeği uygulandı. Doğum sonrası bebeklerde; APGAR skoru, yenidoğan yoğun bakım yatış oranı incelenmesi yapılmıştır.İkincil sonuç değişkeni olarak doğum eylem süresi ve doğum şekli kayıt altına alınmıştır. Hastaların ikincil amacımıza göre primer sezaryen oranları da bu verilerle hesaplanmıştır. Bulgular: Yaş, soy ve özgeçmiş, eğitim durumu, gebelik haftası, geçirilmiş gebelik sayısı bakımından homojen olan kontrol ve müzikoterapi grubunda travay süreleri açısından da anlamlı fark izlenmedi. Aynı zamanda iki grup arasında doğum şekli, primer C/S oranları ve yenidoğan yoğun bakıma yatış oranı açısından da fark izlenmedi. Hastalarda doğum ağrısı şiddeti 1-10 arası bir değerde değerlendirildiğinde müzikoterapi grubunda, müzik öncesi ölçülen ilk doğum ağrısı şiddetinin (ortalama 9,2, SS 0,9), kontrol grubunun ilk doğum ağrısı şiddetinden (ortalama 8,9, SS 0,7) daha yüksek olduğu görülmüştür (t(138)=1,993, p=0,048).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, it is aimed to determine the positive effects of musicotherapy on the perception of labor pain, and to relieve our pregnant women who cannot cooperate due to pain and anxiety and who have difficulties in labor management. In addition, it is planned to investigate the effect of musicotherapy on newborn outcomes. In our study, we investigated the relationship between neonatal outcomes such as APGAR score, intensive care unit admission, and musicotherapy. The secondary aim was to investigate whether music therapy was beneficial in terms of delivery time, primary cesarean section rate, and change in pain perception in the active phase. Materials and methods: This study was planned prospectively. In Ankara City Hospital, between September 2022 and December 2022, those who were hospitalized in the labor room in the obstetrics and gynecology clinic, were Turkish citizens, had no hearing impairment, had not given birth before, were between the ages of 20-40, and were pregnant between 37-42 weeks. The study was conducted on a total of 140 pregnant women, 70 pregnants in the study group, 70 pregnants who would be treated with music therapy in the active phase of labor (cervical opening >4 cm) in singleton pregnancies with spontaneous labor and spontaneous labor and no additional systemic disease, and 70 pregnant women who did not receive musicotherapy in the control group. In the study, demographic-clinical characteristics of the patients, patient age, gestational week, number of gravida, parity number, number of abortions, vaginal opening at the time of admission were recorded. Dimensions of VAS and Traumatic birth perception scales when 6 cm gap is reached in labor follow-up of pregnant women as a primary outcome variable. And the links are saved. SPA music was played until the 2nd stage of birth. The same music was played in the entire delivery room clinic. When the 8 cm gap is reached, it is recorded by applying the VAS evaluation again. Traumatic birth perception scala in the 1st hour after birth. In postnatal babies; APGAR score, neonatal intensive care hospitalization rate were examined. Duration of labor and mode of delivery were recorded as secondary outcome variables. Primary cesarean section rates of the patients were also calculated according to our secondary aim. Result: This study was planned prospectively. Ankara Results: In the study conducted with homogeneous groups in terms of age, ancestry and background, educational status, gestational week, and the number of previous pregnancies, no statistically significant labor duration was found for the patients receiving musicotherapy and the control group. However, no statistically significant difference was found in the delivery type, primary C/S ratios and newborn outcomes of the patients. When the severity of labor pain in the patients was evaluated with a value between 1 and 10, the mean labor pain measured was 9.1 (SD 0.8), and the second measured labor pain severity was found to be 8.7 (SD 1.3). It was observed that the first labor pain severity measured before music (mean 9.2, SD 0.9) in the music therapy group was higher than the first labor pain severity (mean 8.9, SD 0.7) in the control group (t(138)=1.993, p=0.048).