Bağımsız Kazakistan'da kadınların sosyal ve siyasi hayatı
- Tez No: 359886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Kazakistan'daki kadınlarının günümüzdeki siyasal ve sosyal hayattaki durumu incelenmeye çalışmaktır. Önce Kazak toplumunda kadının yeri tarihi perspektiften gözden geçirilecek, XX. yüzyılda Kazak toplumundaki kadınların siyasal, sosyal hayatına ve haklarına dair gelişmelere bakılacaktır. Daha sonra Kazakistan Cumhuriyeti'nin günümüzdeki durumu, kadınların sosyal ve siyasal konumu ve faaliyetleri açısından incelenecektir. Konu, devlet politikasında kadınlara ilişkin uygulamalar, tartışmalar, özellikle ulusal meclisteki çalışan kadın oranları ile ilgili istatistikî veriler, devlet raporları/ ulusal komisyon faaliyetleri gibi bilgilerle de ortaya konulacaktır. ANAHTAR KELİMELER Toplumsal cinsiyet, kadın hakları, eşitlik, kadınların siyasete katılımı,kadın rölü ve statüsü, şiddet, istihdam.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the current political and social status of women in Kazakhstan. First of all, the place and importance of woman in Kazakh society will be assessed from historical perspective, then the developments regarding women's political, social lives and rights in Kazakh society in XX century will be mentioned; and basic information about women of Independent Kazakhstan will be given. In continuation of the study, the woman's issue in government policy of Republic of Kazakhstan; country studies, non-governmental organizations, women's participation in politics, statistical data dealing with the proportion of women employment working in local and national assemblies; governmental reports and National Commission's activity chronology will be presented. KEYWORDS Gender, women's rights, gender equality, participation of women in politics, the role and status of women, violence, employment.