Türk Hukukunda ayrılık hükmü şartları ve sonuçları
Judicial separation terms and results in Turkish Law
- Tez No: 359885
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
“Türk Hukuku'nda Ayrılık Hükmü Şartları ve Sonuçları”konulu doktora tezimizde, çözümlemeyi amaçladığımız bilimsel sorun, ayrılık kurumunun, Türk Hukuku'nda aynen veya farklı düzenlemeler yapılmak suretiyle muhafazasının mı yoksa kanundan çıkarılmasının mı gerekli olduğudur. Bilimsel soruna ilişkin çözümlememizi yaparken izlediğimiz yöntem ise, doktrinel görüşlerin açıklanması, tartışmalı olan hususların tespit ve tetkik edilmesi, bu hususlardaki görüşümüzün belirtilmesi ve bu çerçevede uygulamanın ne yönde olduğunu da tespit ve tetkik edebilmek için yargısal içtihatlara yer verilmesi olmuştur. Bunun yanı sıra, ayrılık kurumunun mukayeseli hukuktaki durumuna da kısaca değinilmiştir.“Sonuç ve Öneriler”bölümünde, çözümlemeyi amaçladığımız bilimsel soruna ilişkin çözümlememizi yaparken izlediğimiz yöntem uyarınca incelediğimiz ilk üç bölümden çıkardığımız sonuçları belirttik ve akabinde, önerilerimizi ortaya koduk. Anahtar Kelimeler : Ayrılık - Ayrılık Hükmü - Ayrılığın Şartları - Ayrılığın Sonuçları
Özet (Çeviri)
In our doctorate thesis on“Judicial Separation Terms and Results in Turkish Law”, the scientific problem that we aim to resolve is, if it is necessary, to keep the legal regulation about judicial separation just the same as it is or by making legislative changes or to repeal legal regulation about judicial separation in Turkish Law. The process that we followed while we were resolving the scientific problem was, to explain the doctrinal opinions, to determine and to examine controversial points, to specify our opinions about these controversial points and in this context, for to determine and to examine how the legal practice is, to indicate the judicial caselaw. In addition to this, the situation of legal regulation about judicial separation in comparative law was briefly mentioned. In the“Conclusions and Recommendations”chapter, we specified the conclusions that we had from the first three chapters which we examined with the process that we followed to make our resolving about the scientific problem and than, we specified our recommendations. Key Words : Separation - Judicial Separation - Terms of Judicial Separation - Results of Judicial Separation