Askeri müdahaleler vf Demokratik Parti
Mi̇litary intervention and the Democratic Party
- Tez No: 359906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZKİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada 27 Mayıs 1960 İhtilali sonrasında şekillenen yeni Türk siyaseti ile bu çerçevede ortaya çıkan Adalet Partisi'nin yapısı üzerinde durulmuştur. Ülkenin içinde bulunduğu konjonktürün de etkilemesi ile, Ragıp Gümüşpala ile başlayan Demirel ile devam eden süreç ve bu süreç içindeki hizipleşmeye yer verilmiştir. Ordu faktörünün de etkisinin değerlendirileceği çalışmada, Demokratik Parti'nin yeri açıklanmıştır.Bu çalışmanın temel amacı, Demokratik Parti'yi oluşturan koşulların 27 Mayıs İhtilali ile başlayan Demokrat Parti eksenli yapısı, 12 Mart Müdahalesi'nin Demokratik Parti'nin gelişmesini durdurması ile devam eden görünüşü ve sonrasında 1973 seçimleri ile gerçekleşen süreç, hükümet çalışmalarında izlediği siyaset hep birlikte değerlendirilerek, Türk siyaset sahnesinde yerini alan Demokratik Parti'nin geldiği noktanın açıklanmasıdır. Özellikle ordu vesayeti altındaki bu dönemin, Adalet Partisi içinden çıkan Demokratik Parti'nin oluşumunda etkisinin olup olmadığının anlaşılmasıdır.Çalışma konusu itibari ile 1960 sonrası siyasete yön veren güçlerin sistematiğini ele alarak, siyasetin şekillenmesi üzerinde durmuştur. Bu yönü ile bilimsel araştırmalara konu olan Adalet Partisi'nden çok Demokratik Parti üzerinde durarak değişik bir bakış açısı getirmiştir.Çalışmada, konu ile ilgili kitap, dergi ve makale gibi ikincil kaynaklar taranmış, Parti Genel Merkezi yayınları ile meclis tutanakları incelenerek, dönem içinde rol almış ilgililerin anıları ile basın ve yayın organlarından da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after 27 May 1960 revolution in the shoping Turkish Politics and Justic Party structures was focused on. Conjunctre in the country where the influence begins with the Ragıp Gümüşpala and become the ongoing factional qith Demirel was gıven.The main purpose of this study, the conditions of the May 27 Democratic Party of Democratic Devalution, beginning with the structure axis, March 12 to halt the growth of the Democratic Party?s view of the ongoing and after the process of elections held in 1973, work together in evaluating the government?s policies, Turkish political scene in the area of the Democratic Party have come to esplain. Especially, under the tutelage of the army of this period, Justice within the Democratic Party İn the formation of the Party is to understand Whether the effects.As the scope of work with give direction to politics in 1960 after his forces systematically taken into consideration, in focused on shaping policy. The subjet of this aspect of scientific research from the Justice Party, the Demokratic Party so emphatically brought a different perspective.Study, relevant boks, journals and secondary sources, such as scanned paper, the headquarters of the party with issues by examining the minutes of council, have played a role in the period with the pres and media orans in the memories are employed.