Tanin Gazetesi inceleme ve seçilmiş metinler (1-300 sayılar)
Tanin Newspaper analyss and selected tekts (1-300 issus)
- Tez No: 359909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 663
Özet
ÖZETBir devrin her yönüyle tespitinde o döneme ait yazılı kaynaklara başvurulması kaçınılmazdır. Bu kaynaklardan biri olan gazeteler bu anlamda döneminin tanıklarıdır ve dönemi iyi tahlil etmemizde bizlere birçok veri sağlamaktadır.Bizde gazeteler kısa sürede yenilik görevini üstlenerek modernleşme sürecinin ve her türlü değişimin tartışma alanları olmuştur. II. Meşrutiyet'te ise gazeteler; değişim sürecinin aktörleri konumuna gelmiştir.Tanin gazetesi ise II. Meşrutiyet'in hemen sonrasında basın hayatına girmesine karşın kısa sürede etkinliğini artırmıştır. II. Meşrutiyet sonrası ?yeni dönem? vurgusu ile öne çıkan Tanin gazetesini incelemek dönemi iyi okumamız açından önemlidir.Çalışmamız Tanin gazetesinin 19 Temmuz 1324 (1908) ile 20 Haziran 1325 (1909) tarihleri arasında yayınlanan 1-300 sayılarını kapsamaktadır.Çalışmamızın giriş bölümünde Tanin gazetesinden hareketle döneme ilişkin siyasi, sosyal, edebi, eğitim ve basın merkezli değerlendirme yapılmıştır. Tahlilî Fihrist bölümünde gazete yazıları; yazar adına ve konusuna göre sınıflandırılmıştır. Metinler bölümünde ise devrin siyasi, içtimai ve edebi yapısı ile gazetenin dönemindeki konumuna açıklık getirecek yazılara yer verilmiştir. Ayrıca çalışmamızdan faydalanmada kolaylık sağlayacağı düşüncesiyle indeks hazırlanmıştır.Siyasi, sosyal ve kültürel hayatımızın büyük önem arz eden gazetecilik birikimini bilimsel araştırmalarla incelemek ve tanıtmak yeni sonuçlara ulaşmayı sağlayacaktır. II. Meşrutiyet'in siyasi, sosyal ve kültürel izlerini taşıdığına inandığımız Tanin gazetesine yönelik bu çalışmanın döneme ilişkin inceleme ve değerlendirmelere katkı yapacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDetermining an age at all aspects, having resource on that age is inevitable. As one of these written sources, newspapers are witnesses of that age and they supply us much knowledge which helps us analysing the age.In our country, in a short period of time newspapers undertook the innovation task and became an argumentation field of all sorts of innovation. In the second constitutional monarchy newspapers became the actors of innovation period.Anyhow it was established just after II Constitutional Monarchy, Tanin newspaper raised its efficiency soonest. Analysing Tanin newspaper, which stands out with stres on new period after II Constitutional Monarchy, is important in corretly understaning that age.Our work consist of 1-300 printings of Tanin newspaper which were published between 19 July 1324 (1908) and 20 June 1325 (1909).In the introductery chapter there is an evaluation which is done in the light of the knomledge taken from analysis of Tanin newspaper. In Analytic Index part newspaper articles are classified by the name of the writer and the topic. In the Texts part there are located articles which will clarify political, social and literary structure of age and newspaper?s position in that period. Besides Index is composed with the idea of supplying help deriving benefits.Analysing and recognising the journalism aggregation, which has a great importance in social, political, and cultural life, with academic researches will elicit to access new results. This study on Tanin newspaper; which preserves social, political and cultural traces of the II constitutional monarchy period in our opinion will make contrubution to observations and evaluations on the period.