II. Dünya Savaşı sonrası Türkiye-ABD ilişkileri (1945-1955)
The relationship between Turkey and USA after the Second World War (1945-1955)
  1. Tez No: 359937
  2. Yazar: MEHMET SAİT CILA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
II. Dünya Savaşı süresince ve ardından yaşanan gelişmeler Türk siyasasında oldukça önemli değişiklikler meydana getirmiştir. Çalışmada II. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'nin Batı demokrasilerinin Amerika Birleşik Devletleri liderliğinde oluşturduğu bloğa dâhil olma süreci ele alınmıştır. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra İngiltere ve Fransa ile bir ittifak antlaşması imzalamışsa da Türk devlet adamlarının genel politikalarını savaşa girmeme üzerine kurmaları, Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı'ndaki politikalarının savaşın gidişatına göre değişiklikler göstermesine neden olmuştur. Türkiye, 1943 yılında Kahire Konferansına katıldıktan sonra Müttefik Devletlerin yanında savaşa girmiştir. II. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra Türkiye, savaşta yürüttüğü tarafsızlık politikasının sonucu olarak uluslararası arenada yalnız kalmıştır. Bu yalnızlık döneminde Sovyetler Birliği'nin doğuda toprak ve Boğazlarda üs talepleriyle karşı karşıya kalmıştır. Kendini Sovyetler Birliği'ne karşı tek başına savunabilmesi mümkün olmayan Türkiye, Batı dünyasından destek aramıştır. Aynı yıllarda, Sovyetler Birliği'ne karşı yeni stratejiler geliştiren ABD, bu stratejileri ve çıkarları gereği Türkiye'ye yardım etme kararı almıştır. Bu kararın ilk uygulamaları da 1947'deki Truman Doktrini ve 1948'deki Marshall Planı çerçevesinde olmuştur. ABD'nin Türkiye'ye sağladığı desteğin karşılıklı bir ittifaka dayanmaması sebebiyle, Türkiye'nin Sovyetler Birliği'nden duyduğu endişeler tamamen giderilememiştir. Üstelik Sovyetler Birliği, Türkiye üzerindeki isteklerini geri almadığı gibi, dünyanın çeşitli bölgelerinden yayılmacı bir politika takip etmiştir. Dünyadaki Sovyet davranışları, Türkiye'nin endişelerinin daha da artmasına sebep olmuştur. İşte bu endişeyle hareket eden Türkiye, Sovyet tehditlerinin yinelenmesi karşısında, güvenliğini sağlamak amacıyla, ABD'nin askeri ve ekonomik desteğinin de ötesinde bir güvenlik aramaya başlamıştır. 25 Haziran 1950 tarihinde başlayan Kore Savaşı'nı bir fırsat olarak değerlendiren Türkiye, ABD'nin ardından kara askeri gücünü Kore'ye gönderme kararı almıştır. Türkiye'nin NATO'ya katılmasında Kore Savaşı, önemli bir fırsat olarak değerlendirilmiştir. Türkiye 18 Şubat 1952'de NATO'ya resmen üye olmuştur. ANAHTAR KELİMELER Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Truman Doktrini, Marshall Planı, NATO
Özet (Çeviri)
Although Turkey signed a treaty of alliance just after the start of Second World War with England and France, the aproach of not joining to the war of Turkish statemen's caused great changes on the pace of the politics of the war. Although Turkey signed a treaty of alliance just after the start of Second World War with England and France, the aproach of not joining to the war of Turkish statemen's caused great changes on the pace of the politics of the war. After the year of 1943 since the war progressed in favour of Allied Counties, Turkey, in a conference in Cairo, agreed to join the war in the side of those counties. As a result of its neutrality policy, Turkey has remained alone in the world, immediately-after Second World War. In this period of loneliness, Turkey remained against the Soviet claims. Turkey demanded support from the Western World against Soviet claims. United States, for its interests, has decided to support Turkey against Soviet Union. Truman Doctrine in 1947 and Marshall Plan 1948 were first applications of United States' this decision. The United States is not based on a mutual Alliance due to the support it provides to Turkey, Turkey's concerns that completely remaved from the Soviet Union. Moreover, the Soviet Union, Turkey does not back the requests from various regions of the world, such as the expansionist policy followed. The Soviet behavior in the world, has been further increased Turkey's concerns. This is to be repeated across Turkey, Soviet threats moving nervously, in order to provide security for the u.s. military and economic support beyond a security search. Posted on June 25, 1950, starting the battle of Korea as an opportunity for Turkey, the United States has decided to send a military force to Korea, then black. Turkey's NATO joins war of Korea, was evaluated as an important opportunity. Turkey on 18 February 1952, NATO officially became a member. KEYWORDS Turkey, The United States, The Truman Doctrine, The Marshall Plan, NATO