Dışa açıklık ile finansal gelişme arasındaki ilişki: G 20 ülkeleri örneği
Openness and financial development relationship: The examples of G 20 countries
  1. Tez No: 359945
  2. Yazar: EMRE BARUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ülkelerin bütünleşme derecelerini ölçen dışa açıklık kavramı ile finansal gelişme arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu anlamda dışa açıklığın finansal gelişme üzerindeki etkisi veya etkileri test edilmeye çalışılmaktadır. Bu tezde öncelikle kavramsal düzeyde dış ticaret, dışa açıklık ile finansal gelişmenin önemi ve ölçüm yöntemleri ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır. Daha sonra dışa açıklık ile finansal gelişme arasındaki teorik ilişki aktarılmaktadır. Bu çerçevede, dışa açıklık ve finansal gelişme arasındaki karşılıklı nedensellik ilişkisini konu edinen ampirik çalışmalar üzerinde durulmaktadır. Ardından incelenmekte olan ülkelerin mevcut durumları özetlenmektedir. Dışa açıklığın finansal gelişme üzerine olan etkilerinin varlığı ve buna ek olarak finansal gelişmenin dışa açıklık üzerine olan etkilerinin varlığını test etmek amacıyla panel eşbütünleşme testi uygulanmaktadır. Analiz, 1981-2010 dönemini kapsayan yıllık verilerle 19 tane G-20 ülkesi için yapılmaktadır. Analiz sonuçlarına göre dışa açıklık ile finansal gelişme arasında çift yönlü bir etkileşim vardır. Her ne kadar bu ilişki tespit edilse de dışa açıklığın finansal gelişmeye olan etkileri, finansal gelişmenin dışa açıklık üzerine olan etkilerinden istatistiksel açıdan daha anlamlı ve büyük olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELĠMELER DıĢa Açıklık, Ticari DıĢa Açıklık, Finansal GeliĢme, EĢbütünleĢme ve Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is determinating of the relationship between openness that measure of the degree of integration of the countries and financial development. In this sense, it will be tested the effect of openness on financial development. In this thesis will be presented foreign trade at the conceptual level, importance of openness and financial development and information on measurement methods. Then the theoretical relationship between openness and financial development are presented. In this context, focuses on causality relationship that obtain empirical studies on the subject between trade openness and financial development. Then summarizes the current state of the country is being examined. The existence of effects of openness on financial development and additionally the presence of effects of financial development on the openness will be tested by using panel cointegration tests. Analysis are scheduled for G-20 countries with annual data covering the period 1981-2010. According to the analysis results, there is bidirectional interaction between openness and financial development. Although existing this relationship between the two variables, the effect of openness on financial development is bigger and statistically significant than the effect of financial development on the openness. KEYWORDS Openness, Trade Openness, Financial Development, Cointegration and Panel Data Analysis