1990-2010 yıları arası bütçe gelir giderleri ile iç borç, dış borç ilişkilerinin analizi
Budget income and expense between the years 1990 - 2010 and the analysis of the relation of internal debt and external debt
- Tez No: 359946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ SAĞLAM ÇELİKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
“1990-2010 Yılları Arası Bütçe Gelir Giderleri ile İç Borç, Dış Borç İlişkilerinin Analizi”olarak adlandırılan bu çalışmanın amacı, 1990-2010 yılları arasında Türkiye'de bütçe gelir ve giderleri (bütçe dengesi ile iç borç dış borç arasındaki ilişkiyi yıllık veri kullanılarak analiz etmektir. Bu bağlamda, bütçe giderleri ile bütçe gelirleri ( , bütçe gelirleri ile iç borç bütçe gelirleri ile dış borç bütçe giderleri ile iç borç bütçe giderleri ile dış borç , bütçe dengesi ile iç borç ve bütçe dengesi dış borç arasındaki nedensellik ilişkisi analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar sadece yönünde tek yönlü bir nedensel ilişki olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELĠMELER Bütçe Gelirleri, Bütçe Giderleri, Ġç Borç, DıĢ Borç, Bütçe Dengesi, Nedensellik, EĢbütünleĢme
Özet (Çeviri)
The aim of the study which is title as“ The Analysis of The Relations of Public Revenue, Public Exprnditure, Domestic Debt, External Debt Between 1990-2010”is analysing the relationship between Public Revenue and Public Exprnditure (Budget Balance), Domestic Debt and External Debt for Turkey by utilizing annual data. Thus, the causality is examimed for Public Exprnditure and Public Revenue ( , puclic revenue and domestic debt , puclic revenue and external debt Public expenditure and domestic debt , Public expenditure and external debt , budget balance and domestic debt and budget balance and external debt debt The results indicates that there is only one unidirectional causal relationships which is from external debt to real budget. KEY WORDS Budegte Revenues, Budget Expenditures Domestic Debt, External Debt, Budget Balance, Causality, Cointegration.