Mesleki kurşun maruziyetine bağlı DNA hasarlarının değerlendirilmesi
Evaluation of DNA damage related with occupational lead exposure
- Tez No: 360063
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜKET ALPERTUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kurşun, hücresel olayları baskıladığı ve hayati organlara zarar verdiği bilinen, çevresel veya mesleki yolla maruz kalınan bir ağır metaldir. Çeşitli in vivo ve in vitro çalışmaların sonuçları kurşun bileşiklerinin genotoksik ve karsinojenik olabileceğini göstermektedir. Genetik karsinojenlere maruziyetin izlenmesi genetik bozukluklar ve kanser için erken uyarı sistemi olabilir. Comet tekniği hücrelerde çeşitli genotoksik ajanlara bağlı DNA hasarını belirlemeye yarayan hızlı ve hassas bir tekniktir. Challenge tekniğinde ise DNA onarımının izlenebildiği bir in vitro yöntemdir. Bu çalışmada mesleki olarak kurşundan etkilenen işçilerde kurşunun kandaki düzeyleri Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon Spektrometresi kullanılarak, genotoksik potansiyeli Comet tekniği ile DNA onarım kapasitesi üzerindeki etkisi ise Challenge tekniği ile incelenemiştir. Bu amaçla çalışma (n=25) ve kontrol grubundan (n=25) kan örnekleri toplanmıştır. GFAAS ile ölçülen kontrol grubu (3,58 ±0,08 µg/dL) ile çalışma grubu (28,58 ±3,78 µg/dL) kanda kurşun değerleri arasında yüksek derecede anlamlı bir fark görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Lead is a heavy metal known as inhibits cellular events and damage vital organs if exposed by environmental or occupational way. The results of several in vitro and in vivo studies show that the lead compounds may have genotoxic and carcinogenic effects. Genetic biomonitoring can be used as an early warning system for genetic disorders and cancer for exposed people. Comet assay is a rapid and sensitive technique for determining DNA damage related with different genotoxic agents in cells. Challenge assay is an in vitro method for monitoring DNA repair. In this study blood lead levels are measured by Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometry, genotoxic potential by Comet assay, effects on DNA repair capacity by Challenge assay in workers who occupationally exposed lead. For this purpose, as control group (n=25) healthy volunteers' and lead-exposed workers' (n=25) blood samples were collected. The blood lead levels which measured by GFAAS of control group (3.58 ±0.08µg/dL) were statisticly significantly different than working group (28.58 ±3.78µg/dL) (p0.05).