Hidrojen sülfürün izole sığır retinal arteri üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of hydrogen sulfide on isolated bovine retinal arteries
- Tez No: 360064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK TAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hidrojen sülfür (H2S), endojen olarak gözünün çeşitli dokularında ve yüksek oranda da retina tabakasında üretilmektedir. Bununla birlikte, retinal arterlerin tonüsünün düzenlenmesinde görev alıp almadığı bilinmemektedir. Çalışmamızda, hidrojen sülfürün izole sığır retinal arteri üzerine etkisi ve etki mekanizması araştırılmıştır. Bu amaçla, hidrojen sülfürün retinal arterler üzerine direkt ve preventif etkileri H2S donörü, sodyum hidrosülfit (NaHS) kullanılarak test edilmiştir. Ardından, hidrojen sülfürün etki mekanizmasında, nitrik oksit ve siklooksijenaz yolağının vazodilatatör faktörleri ile ATP-duyarlı potasyum kanalı (KATP), voltaj-bağımlı potasyum kanalı (Kv), küçük kondüktanslı voltaj-bağımlı potasyum kanalı (SKCa++), içe akım potasyum kanalı (Kir), L-tipi voltaj-bağımlı kalsiyum kanalı ve adenilat siklaz yolağının rolü incelenmiştir. NaHS, 100 μM'ın üzerinde konsantrasyonlarında hem PGF2 hem de K+ ile prekontrakte retinal arterlerde gevşeme yanıtlarına neden olduğu ve damarlar NaHS ile inkübe edildiğinde PGF2 ve K+ ile elde edilen maksimum gevşeme yanıtlarının belirgin şekilde azaldığı görülmüştür. NaHS'in retinal arterler üzerine gevşetici etkisinin nitrik oksit sentetaz, guanilat siklaz, siklooksijenaz, adenilat siklaz, KATP, SKCa++, L-tipi voltaj kapılı kalsiyum kanallarının inhibitörleri varlığında veya damarların endotel tabakası tahrip edildiğinde, değişmediği gözlenmiştir. Bununla birlikte, Kv inhibitörü 4-aminopiridin veya Kir inhibitörü BaCl2 varlığında NaHS'in retinal arterler üzerine gevşetici etkisi belirgin bir şekilde azalmıştır. Bulgularımız, hidrojen sülfürün Kv ve Kir kanallarının aktivasyonu aracılığıyla retinal arter tonüsün düzenlenmesinde rolünün olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen sulfide (H2S) is produced endogenously in ocular tissues with the highest levels in retina. However, it is unclear whether it can modulate retinal arterial tone or not. Herein we aimed to investigate the effectiveness and the mechanism of action of H2S in isolated bovine retinal arteries. For this purpose, the direct and preventive effects of H2S were tested comparatively in retinal arteries by using its donor, sodium hydrosulfide (NaHS). Thereafter, in the mechanism of action of H2S, the role of nitric oxide and endothelial vasodilators of cyclooxygenase pathway as well as ATP-sensitive potassium channel (KATP), voltage-dependent potassium channel (Kv), small-conductance voltage-dependent potassium channel (SKCa++), inwardly rectifying potassium channels (Kir), L-type calcium channel and adenylate cyclase pathway were evaluated. NaHS displayed relaxation responses in both PGF2 and K+ precontracted retinal arteries over the concentration of 100 μM. Also, in the presence of NaHS, the maximum contractile responses to PGF2 and K+ were significantly reduced. Neither the presence of known inhibitors of nitric oxide synthase, guanylate cyclase, cyclooxygenase, adenylate cyclase, KATP, SKCa++, L-type voltage gated calcium channels nor removal of endothelium modified relaxation response to NaHS in retinal arteries. A remarkable inhibition was observed in the presence of Kv channel inhibitor 4-aminopyridine or Kir channel inhibitor BaCl2. Our results suggested that H2S might play a role in the regulation of retinal arterial tone by acting via activation of Kv and Kir channels.