Doğum eyleminde aromaterapinin etkileri
The effects of aromatherapy in labor
  1. Tez No: 360078
  2. Yazar: HACER KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY RATHFISCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, doğum eyleminde aromaterapinin etkilerini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, 04.06.2013-25.10.2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kadınlar, protokol numaralarının tek ya da çift olmasına göre randomize edildi. 30 kontrol grubu, 30 deney grubu olmak üzere toplam 60 kadın araştırmanın örneklemini oluşturdu. Kontrol grubuna standart hemşirelik bakımı verilirken, deney grubuna doğum eylemi boyunca aromaterapi uygulaması yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, tanıtıcı bilgi formu, innatal dönem gözlem formu, doğum sonu görüşme formu, visuel analog skala ve durumluluk kaygı ölçeği (STAI FORM TX – I) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Ki kare (χ2), Mann-Whitney U ve t testi uygulandı. Katılımcılar, 21-25 yaş grubunda, eğitim düzeyi ilköğretim olan, çoğunluğu evli, çalışmayan ve sağlık güvencesi olduğunu ifade eden kadınlardan oluşmaktadır. Aromaterapi uygulanan gruptaki kadınlar (ortalama ağrı skoru: 6,37±1,474), kontrol grubundaki (ortalama ağrı skoru: 8,37±1,752) kadınlara göre aktif fazda doğum ağrısını daha az algıladı. Geçiş fazında, deney grubundaki kadınlar (ortalama ağrı skoru: 9,33±0,88), kontrol grubundaki kadınlara (ortalama ağrı skoru: 9,87±0,57) göre doğum ağrısını daha az algıladıkları bulundu. Deney gurubundaki kadınların kontrol grubundaki kadınlara göre latent fazda ve geçiş fazında yaşadıkları kaygı ve anksiyete düzeylerinin daha düşük olduğu saptandı. Deney grubunun (%93,3), kontrol grubuna (%66,7) göre daha fazla sağlık ekibi ile işbirliği içerisinde olduğu görüldü. Doğumun ikinci evresinde uygulanan fundal basınç ve görülen obstetrik problem, perineal yırtık, servikal yırtık durumları incelendiğinde kontrol ve deney grubu arasında bu özellikler açısından fark görülmedi. Deney grubundaki kadınlarda doğum eyleminin ikinci (ortalama süre: 18,00±11,640) ve üçüncü evrelerinin süreleri (ortalama süre: 8,53±3,340) kontrol grubuna göre (ikinci evre ortalama süre: 25,10±12,120, üçüncü evre ortalama süre: 12,13±5,700) daha kısa sürdüğü gözlendi. Deney grubundaki yenidoğanların birinci dakika apgar skor ortalaması (8,23±0,57), kontrol grubundakilere (7,63±0,76) göre daha yüksek bulundu. Deney grubundaki kadınlar, kontrol grubundaki kadınlara göre doğum ağrısına tahammüllerinin daha iyi olduğunu ve kendilerini daha fazla güvende hissettiklerini ifade ettiler. Sonuç olarak; doğumda uygulanan aromaterapinin; kadının doğum ağrısını algılamasını, kaygı ve anksiyete düzeyini azalttığı, kadının ağrıya tahammülünü ve güvenini arttırdığı, doğumun süresini ise azalttığı saptandı. Bunun yanında aromaterapi uygulaması ile ilgili hiçbir maternal ve fetal yan etki ise görülmedi.
Özet (Çeviri)
This research is a randomize controlled study in order to determine the effects of aromatherapy in labor. The study was carried out between 04.06.2013-25.10.2013 in Clinic of Obstetrics and Gynecology, Sisli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital. Women, depending on whether a single or dual their protocol number, were randomized. The sample of study consist of 60 women and thirty of them is the experimental group. When applying the standart nursing care in the control group, the experimental group was made aromatherapy threatments during labor. As a means of collecting data, identifiying information form, observation form of innatal period, postpartum interview form, the visual analogue scale and state anxiety inventory( STAI Form TX-I) was used. Data were evaluated with chi-square (χ2), Mann-Whitney U and T test. Participants are women in the 21-25 age group, which have elementary educational level, which the majority are married and unemployed, and which have health insurance. Women in aromatherapy treatment ( mean pain score : 6,37 ± 1,474) and the control group ( mean pain score : 8,37 ± 1,752 ) compared in the active phase of labor pain, the experimental group was perceived less pain. In the transition phase , women in experimental group ( main pain score : 9.33 ± 0.88 ) were perceived the less labor pain than women in the control group (mean pain score : 9,87 ± 0, 57 ). Women in the experimental group compared with women in the control group, the experimental group's levels of anxiety and depression were found to be lower in latent phase and the transition phase. The control group (%66,7) was observed in collaboration with the more less health care team compared with the experimental group (%93.3). İn the second stage of labor, it is observed that fundal pressure applied and obstetric problems, perineal laceration, cervical laceration were the same both in experimental group and the control group. Women in the experimental group the second stage duration of labor (mean duration: 18.00 ± 11.640) and the third stage duration of labor (mean duration: 8.53 ± 3.340) was observed to take less time than the control group (second stage mean duration: 25.10 ± 12,120, third stage mean duration: 12.13 ± 5.700). First minute average apgar score of newborns in the experimental group, (8.23 ± 0.57) was significantly higher than in the control group (7.63 ± 0.76). Women in the experimental group compared with the control group, they have said more tolerate the pain of labor and that they felt more secure. Consequently, aromatherapy treatment at childbirth; decrease perception of labor pain, decrease the level of anxiety and depression, reduce labor duration and increase self-confidence, increase pain tolerance was determined. There were no adverse effects on mothers and newborns.