Jeotermal suların kireçten arındırılmasında kullanılacak bir elektriksel güç kaynağının incelenmesi
  1. Tez No: 36009
  2. Yazar: ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Türkiye yüksek kalitedeki fosil yakıtları bakımından fakir olmasına karşın, Elektrik üretiminde ve doğrudan tarım (sera) ve şehir ısıtılmasında kullanılan, dünyada kullanımı umut verici bir biçimde artmakta olan önemli jeotermal kaynaklara sahiptir. CaC03 kristalleşmesi (kabuklaşma) ve borulara zarar veren (korozyon) yük sek oranda SİO2, bu enerjinin Türkiyede geniş kullanımını engelleyen bir problemdir. Bu çalışma borularda ve diğer elemanlarda ve diğer elemanlarda bağlanan CaC03 kiristellerinin azaltılması sağlayan yeni bir jeotermal su şartlandırıcısını tanıtmaktadır. Bu sistemde kullanılan elektiksel cihaz İzmir'de bulunan bir firma tarafından geliştirilmiş ve sanayide kullanılmaktadır. Bu araştırma sistemi tanıtmak ta ve labaratuvar koşullarında voltaj, debi, sıcaklık ve su çeşidi gibi değişen para metrelerle yapılan deney sonuçlarını vermektedir. Deneyden önceki ve sonraki Ca miktarları şekillerde karşılaştırılarak gösterilmiştir. CaC03 kristalleşmesinin engelenmesinin plakalara uygulanan gerilime, debiye ve su sıcaklığına bağlı olduğu sonuçlardan görülmektedir. Sonuçlardan yük sek voltaj ve sıcaklığın su temizlenmesinde daha iyi olduğu, yüksek debinin ise ters etkidiği görülmektedir. Cihazın harcadığı güce bir örnek verirsek 57°C'de 1 ton 18 FS'deki suyu 11,5 FS'ye düşürmek için harcanan güç 0,138 kWh'dir. SUMMARY Although Turkey is unfortunately a poor country with respect to high quality fossil fuel sources, it belongs to the one of the most promissing parts of the word for the development of geothermal energy use for electricity production for direct use in agriculture (greenhouse) and in urbanel heating system. The almost only handicap hindering a broad utilization of the geothermal energy in Turkey is the high rate of crystalisation and pipe damaging due to high amounts of Si02. This work introduces a new geothermal water conditioning system which pre vents the crystalisation of CaCC>3 at the attached pipes and the other equipment. The electrical apparatus used in this system has been developed by a firm in İzmir and has been used in the industry and found to be working. This investigation describes the system and gives the result of numerous test made as voltage, flow rate, tem- prature and water quality. For the comprasion the water condition (hardness) before 47
Özet (Çeviri)
ÖZET Türkiye yüksek kalitedeki fosil yakıtları bakımından fakir olmasına karşın, Elektrik üretiminde ve doğrudan tarım (sera) ve şehir ısıtılmasında kullanılan, dünyada kullanımı umut verici bir biçimde artmakta olan önemli jeotermal kaynaklara sahiptir. CaC03 kristalleşmesi (kabuklaşma) ve borulara zarar veren (korozyon) yük sek oranda SİO2, bu enerjinin Türkiyede geniş kullanımını engelleyen bir problemdir. Bu çalışma borularda ve diğer elemanlarda ve diğer elemanlarda bağlanan CaC03 kiristellerinin azaltılması sağlayan yeni bir jeotermal su şartlandırıcısını tanıtmaktadır. Bu sistemde kullanılan elektiksel cihaz İzmir'de bulunan bir firma tarafından geliştirilmiş ve sanayide kullanılmaktadır. Bu araştırma sistemi tanıtmak ta ve labaratuvar koşullarında voltaj, debi, sıcaklık ve su çeşidi gibi değişen para metrelerle yapılan deney sonuçlarını vermektedir. Deneyden önceki ve sonraki Ca miktarları şekillerde karşılaştırılarak gösterilmiştir. CaC03 kristalleşmesinin engelenmesinin plakalara uygulanan gerilime, debiye ve su sıcaklığına bağlı olduğu sonuçlardan görülmektedir. Sonuçlardan yük sek voltaj ve sıcaklığın su temizlenmesinde daha iyi olduğu, yüksek debinin ise ters etkidiği görülmektedir. Cihazın harcadığı güce bir örnek verirsek 57°C'de 1 ton 18 FS'deki suyu 11,5 FS'ye düşürmek için harcanan güç 0,138 kWh'dir. SUMMARY Although Turkey is unfortunately a poor country with respect to high quality fossil fuel sources, it belongs to the one of the most promissing parts of the word for the development of geothermal energy use for electricity production for direct use in agriculture (greenhouse) and in urbanel heating system. The almost only handicap hindering a broad utilization of the geothermal energy in Turkey is the high rate of crystalisation and pipe damaging due to high amounts of Si02. This work introduces a new geothermal water conditioning system which pre vents the crystalisation of CaCC>3 at the attached pipes and the other equipment. The electrical apparatus used in this system has been developed by a firm in İzmir and has been used in the industry and found to be working. This investigation describes the system and gives the result of numerous test made as voltage, flow rate, tem- prature and water quality. For the comprasion the water condition (hardness) before 47and after the test are given in Ca-Scale. The result show that the system under test can prevent the crystalisation of CaC03 depending mainly on the water temprature. While higher voltages and tem- pratures improve the“cleaning”of water, higher flow influence the system negative ly. If we give an example for the power consumption of the device; The consumed power of the device is equal to 0,138 kWh in order to decrease 1 ton 18 FS of water ta11,5FS. 48