Kemalpaşa / İzmir'de aydınlanma şiddeti, güneş ışınım şiddeti ve hava sıcaklıkları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 36010
  2. Yazar: SERPİL BEŞPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI-ÖZET Bu araştırmada 1993 Haziran ayından 1994 Ocak ayına kadar İzmir'in Kemalpaşa ilçesi 'deki ışık şiddeti, güneş ışınım şiddeti, hava sıcaklıkları, toprak sıcaklıkları, yağış miktarı ve bağıl nem değerleri ölçülmüştür. Işık şiddeti ölçümleri için ; Luxmetre Güneş ışınım şiddeti ölçümleri için ; Piranometre Hava ve toprak sıcaklıkları ölçümleri için; max. min. ıslak, kuru ve toprak termometreleri Nisbi nem ölçümleri için; ıslak ve kuru termometreler Yağış ölçümleri için; plüvyometre aletleri kullanılmıştır. ölçümler, ölçümü yapılan aylar içinde, 700, 1400 ve 2ioo rasat (yerel saate göre) saatlerinde yapılmıştır. Işık şiddeti sadece 700 ve 1400'de, güneş ışınım şiddeti ölçümleri de belirlenen muayyen günlerde saat başı alınmıştır. Deneysel ölçüm sonuçları sekiz aylık periyot sonunda tablolar haline getirilmiş ve ortalama değerlere dayanarak çeşitli diyagramlar çizilmiştir. Literatür taramalarından da elde edilen bilgiler ışığı altında bir yörenin, içinde bulunduğu genel iklim özelliklerinden ayrı olarak, kendine özgü bir iklime (Mesoklima gibi) sahip olabileceği sonucuna doğru aşamalar halinde gidilmiştir. Bu yapılırken Kemalpaşa'ya çok yakın olan Bornova'ya ait ölçülmüş iklim faktörleri değerleri baz 81alınmıştır. Araştırmanın sonunda daha önceden bilindiği üzere Kemalpaşa'nın İzmir'in 20 km kuzeybatısında kalmasına rağmen iklim, toprak ve yetişen tarım ürünleri itibarıyla farklı ekolojik şartlara sahip bir ilçe görünümünde olduğu, buranın büyük ölçüde mesoklima özelliğe sahip olduğu yaklaşık sekiz aylık deneysel araştırmalara göre belirlenmiştir. Bu sonuçlar tam anlamıyla bir kesinlik arz etmese de yine de o yöreye ait bir bilgi verecek boyutta olmuştur. Fakat gerçek anlamda bunun söylenebilmesi için çok yıllar süren araştırmaların sonuçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. 82
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY In this research, lighting, solar radiation, air and soil temperatures, relative humidity and rain values had been measured between 1993 Jun.-1994 January in Kemalpaşa that's Izmir's town. For lighting measurement; Liixmetre For solar ratiation measurement; Pyranometre For air and soil temperatures measurement; max. min. wet, dry and soil thermometre For relative humidity measurement; wet and dry thermometre For rain measurement; pluviometre had been used. Daily measurements had been done in 700, 1400,2100 hours that are observation times (according to local time) lighting values had been measured only 700 and 1400 hours solar radiation values had been measured every hours indetermined days. Resting on experimental measurement results, kinds of figures and diagrams had been prepared to be used mean values. Also according to the literary works, towards to the result that a region can own special climate seperately general climate characteristics had been reached step bystep. Measured climate values, belong to Bornova had been based on that Bornova is near to Kemalpaşa. 83The result of this research a 1 thought Kemalpaşa is 20 km northern west to İzmir, its ecologic condition (climate, soil and agriculturel products etc) are different. Thus the result Kemalpaşa almost has a mesoclimate characteristic was determined by experimental researches for eight mounths. Also this result hasn't exact certainty, can give some knowledge belong to Kemalpaşa region. But to make certain this, experimental research results that continue a lot of years are necessary. 84-