Alkol dışı karaciğer yağlanmasında karaciğerdeki ileri evre fibrozisi ve steatohepatiti göstermede serum paraoxonase-1, kaspaz kırılmış sitokeratin-18 ve pentraxin-3 düzeylerinin yerinin değerlendirilmesi
The role of serum paraoxonase-1, caspase cleaved cytokeratin 18 and pentraxin-3 levels in determination of improved stages of fibrosis among patients with non-alcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 360107
  2. Yazar: ÜMİT AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL CANSEL TÜRKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Alkol Dışı Karaciğer Yağlanmasında Karaciğerdeki İleri Evre Fibrozisi ve Steatohepatiti Göstermede Serum Paraoxonase-1, Kaspaz Kırılmış Sitokeratin-18 ve Pentraxin-3 Düzeylerinin Yerinin Değerlendirilmesi AMAÇ: Bu çalışmada, fibrozis patogenezindeki önemli basamakların belirteci olan ve karaciğer biyopsisine alternatif yöntem oluşturma amacıyla ölçüm metotları geliştirilen, lipit peroksidasyon belirteci paraoxonase-1 (PON-1), yeni doku inflamasyonu belirteci pentraxin-3 (PTX-3) ve apopitozis belirteci kaspaz kırılmış sitokeratin-18'in (CTK-18) serum düzeylerinin, alkol dışı karaciğer yağlanmasında (ADKY) ileri evre hastalığı göstermedeki başarılarını karaciğer biyopsisiyle karşılaştırarak, non-invazif yöntem geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalısmaya yaşları 22 - 74 arasında değişen biyopsi ile alkol dışı steatohepatit (ADSH) tanısı konmuş 30'u diyabetik olmayan ve 14'ü diyabetik olan toplam 44 hasta ve herhangi bir kronik hastalığı olmayan 42 kontrol olmak üzere toplam 86 vaka dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun bel çevreleri, beden kitle indeksleri, karaciğer fonksiyon testleri, lipit profilleri, açlık insülin düzeyleri (HOMA indeksi), açlık kan şekerleri, serum kaspaz kırılmış sitokeratin 18, paraoxonase-1 ve pentraxin-3 düzeyleri ölçüldü ve karaciğer biyopsi bulgularıyla karşılaştırıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Sonuç olarak ADSH olan grupta serum AST, ALT, GGT, TG, PTX-3 ve kaspaz kırılmış CTK-18 düzeylerinin ve HOMA indekslerinin sağlıklı erişkinlere göre anlamlı derecede yüksek, serum PON-1 düzeyinin de anlamlı derecede düşük olduğu görüldü. Buna ek olarak hasta grupları tek tek ele alındığında ADSH'de, steaztoz, balonlaşma dejenerasyonu ve fibrozis evreleri arttıkça serum PTX-3 ve kaspaz kırılmış CTK-18 düzeylerinin de arttığı istatistiksel olarak gösterildi. Öte yandan serum PON-1 düzeyleri için bu durum geçerli değildi. Ayrıca serum AST ve ALT düzeyleriyle, steatozis ve fibrozis evreleri arasında ve diyabetik olmayan hastalarda HOMA indeksiyle fibrozis evreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı. SONUÇ: Bu sonuçlara göre serum AST, ALT, GGT, TG, PTX-3, PON-1 ve kaspaz kırılmış CTK-18 düzeyleri, ADKY hastalığında ADSH belirteci olarak kullanılabilir. Buna ek olarak serum PTX-3 ve kaspaz kırılmış CTK-18 düzeylerinin ADSH'de fibrozis şiddetini belirlemek amacıyla kullanılabileceği söylenebilir. Anahtar Kelimeler 1. Alkol dışı karaciğer yağlanması 2. Alkol dışı steatohepatit 3. Fibrozis 4. Kaspaz kırılmış sitokeratin 18 5. Paraoxonase-1 6. Pentraxin-3
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Role of Serum Paraoxonase-1, Caspase Cleaved Cytokeratin 18 and Pentraxin-3 Levels In Determination of Improved Stages of Fibrosis Among Patients With Non-alcoholic Fatty Liver Disease Aim: In this study we compared the diagnostic accuracy of serum levels of paraoxonase-1, a lipid peroxidation marker, pentraxin-3, a new tissue inflammation marker and caspase cleaved cytokeratin 18, a new apoptosis marker, which are the markers of important steps in fibrosis pathogenesis and developed as an alternative of liver biopsy, in determining improved stages of disease in non alcoholic fatty liver disease (NAFLD), with liver biopsy and by this way we aimed to support the studies for developing non-invasive methods. Material and Method: Forty four patients, 14 diabetic and 30 non-diabetic, diagnosed with non-alcoholic steatohepatitis (NASH) with liver biopsy, aged between 22 – 74 years and 42 healthy controls without any known systemic diseases, totally 86 cases, were included in the study. Waist circumference, body mass index, liver function tests, lipid profiles, fasting insulin levels (HOMA index), fasting blood glucose, serum caspase cleaved cytokeratin-18, paraoxonase-1 and pentraxin-3 levels were studied and compared with the findings of liver biopsy. The results are evaluated statistically. Results: In NASH group, serum AST, ALT, GGT, TG, PTX-3 and caspase cleaved CTK-18 levels and HOMA indices were statistically significantly higher than healthy adults and serum PON-1 levels were significantly lower. Additionally, when patients were evaluated separately, in NASH group, with an increase in steatosis, ballooning degeneration and fibrosis stages, serum PTX-3 and caspase cleaved CTK-18 levels were also statistically significantly increasing. On the other hand, this condition was not accurate for serum PON-1 levels. Moreover, there was a statisti-cally significant correlation between serum AST and ALT levels and steatosis and fibrosis stages; and HOMA index in non-diabetic cases and fibrosis stage. Conclusion: According to these results, serum AST, ALT, GGT, TG, PTX-3, PON-1 and caspase cleaved CTK-18 levels may be used as the NASH marker in NAFLD. Additionally, serum PTX-3 and caspase cleaved CTK-18 levels may be used in determination of fibrosis stage in NASH. Key words 1. Non-alcoholic fatty liver disease 2. Non-alcoholic steatohepatitis 3. Fibrozis 4. Caspase cleaved cytokeratin 18 5. Paraoxonase-1 6. Pentraxin-3