Fare diyabetik nefropati patogenezinde CD80, CD86, CD28 VE CTLA-4'ün rolünün araştırılması
Investigation of the role CD80, CD86, CD28 And CTLA-4 in pathogenesis of mouse diabetic nephropathy
- Tez No: 360106
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; son yıllarda diyabetin prevelansının artması nedeniyle önemli bir sağlık problemi haline gelen DN'nin patogenezinde T hücre ilişkili inflamatuvar yanıtta önemli yer tutan CD80, CD86, CD28 ve CTLA-4'ün rolünün araş-tırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM: Deneysel diyabet modeli oluşturmak üzere 43 fareye 5 gün ard arda 50 mg/kg streptozosin intraperitoneal olarak verilirken, 8 tanesi kontrol grubu ola-rak ayrıldı. Kan glukoz düzeyi > 250 mg/dl olan 36 fare deneye dahil edildi. Farelerin haftalık kan şekeri takipleri yapıldıktan sonra 1.ay, 2.ay, 3.ay, 4.ay ve 6.ayda sakrifiye edilerek böbrek dokuları elde edildi. CD80, CD86 ve CTLA-4 ile immünhistokimyasal boyama yapıldı. Böbrek dokularında western blot yöntemi ile CD80, CD86, CD28 ve CTLA-4 protein analizi yapıldı. BULGULAR: İmmünhistokimyasal incelemelerde CD80, CD86 ve CTLA-4 ile immün boyanma izlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: DN has become a major health problem in recent years because of the increasing prevalence of diabetes. Our aim in this study is, to investigate the role of CD80,CD86, CD28 and CTLA-4, which are crucial in T cell related inflammatory response in pathogenesis of DN. MATERIAL and METHODS: In order to carry out experimental diabetic model, streptozocin 50 mg / kg was given intraperitoneally to 43 mice consecutive 5 days. 8 of them were used as control group. 36 mice which are blood glucose levels> 250 mg / dl were included in the experiment. After the monitoring of blood glucose of mice weekly, their kidney tissues were obtained by sacrificing in the 1st, 2nd, 3rd, 4th and 6th month respectively. Immunohistochemical staining was performed with CD80, CD86 and CTLA-4. CD80, CD86, CD28 and CTLA-4 protein analysis was performed in the kidney tissues with western blot method. RESULT: CD80, CD86 and CTLA-4 positive immunostaining was observed in the immunohistochemical investigations.