Transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi öncesinde povidon iodin ile perineal bölge temizliğinin işleme bağlı infektif komplikasyonlara etkisi
The effect of perianal region cleansing with povidone iodine on the infectious complications of transrectal needle biopsy of the prostate
  1. Tez No: 360112
  2. Yazar: YOUNİS HASEEB TAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM HALUK ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Transrektal prostat iğne biyopsisi yapılan hastalarda povidon iyodinle perineal bölge temizliği yapılmasının enfeksiyon komplikasyonları üzerine olan etkisini değerlendirmek. Araç ve Yöntem: Serum PSA > 2.5 ng/dl veya parmakla rektal muayenede lezyon varlığı nedeniyle ilk kez transrektal prostat iğne biyopsisi yapılması planlanan hastalar, 01/07/2013 - 05/01/2014 tarihleri arasında prospektif olarak perineal temizliğin povidon iodine kullanılarak veya kullanılmayarak oluşturulan 60'ar kişilik 2 gruba randomize edildi. Tüm hastalar profilaktik olarak işlemden 1 gün önce ve 1 gün sonra fosfomisin 3 gr po ve işlemden yarım saat once 1 gr amikasin iv infüzyon aldılar. Çalışma grubu hastalara işlemin hemen öncesinde povidon iyodinle perineal saha temizliği yapılırken, kontrol grubuna bu işlem uygulanmadı. Çalışma ve kontrol grubundaki hastalar yaş, PSA, PSA dansitesi, serbest/total (s/t) serbest/total (s/t) PSA oranı, parmakla rektal muayene, PSA dansitesi (PSAD), transizyonel zon PSA dansitesi (TZPSAD), komorbiditeler, vücut kitle indeksi, hospitalizasyon ve komplikasyon oranları, önceden antibiyotik kullanımı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Prostat total hacmi çalışma grubunda kontrol grubuna göre daha büyük olarak bulundu (63.9 vs 52.8 cc, p=0.016). İki grup arasında temel değerlendirmede başka bir farklılık bulunmadı. Yüksek ateş nedeniyle çalışma grubunda 1 hasta (%1.7) ve kontrol grubunda 3 hasta (%5) hospitalize edildi (p=0.309). Hematüri, hematospermi ve rektal kanama oranları arasında fark görülmedi. Sonuç: Bu çalışmada prostat biyopsisi öncesi yapılan povidon iyodinle perineal bölge temizliğinin enfeksiyöz komplikasyonları azaltma eğilimi oluşturmasına rağmen aradaki farkın istatistiki olarak anlamlı düzeye erişmediği gösterilmiştir. Daha fazla hasta sayısı ile yapılacak olan çalışmalar daha net veriler ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To analyze the effect of perineal region cleansing with povidone iodine (PI) before transrectal needle biopsy of the prostate on infectious complications. Material and Methods: From 01/07/2013 to 05/01/2014, 120 consecutive patients with a PSA > 2.5 ng/ml or abnormal digital rectal examination were prospectively randomized to perineal cleansing (60) with PI or no cleansing (60) before their first transrectal needle biopsy of the prostate. Patients in both groups received 3 gr fosfomycin po the day before and after the procedure and 1 gr amikacin iv infusion 30 minutes before the procedure. The patients characteristics, comorbidities, PSA, fPSA, f/t PSA ratio, total prostate and transitional zone volume and thus PSA dansity (PSAD) and transitional zone PSA dansity (TZPSAD), previous history of antibiotic usage in the last three months, previous history of transrectal needle biopsy of the prostate, hematuria, hematospermia, rectal bleeding, the pathological results and the primary end point which was infectious compilications were evaluated in both groups. Results: There was no difference in baseline evaluation between groups, except mean volume of the prostate was larger in PI group (63.9 vs 52.8 cc, p=0.016). Infectious complications were observed in 4 patients (3,3%); 1 (1.7%) in PI group and 3 (5%) in control group (p=0.309). Regarding the other parameters and pathological results, there was no significant difference between two groups. Conclusions: Although there was a trend for reducing infectious complications in patients with perineal cleansing with PI before ultrasound guided transrectal needle biopsy; this difference has not reached significant level in this study. Further studies with larger number of patients are needed to clarify the effect of perineal cleansing with PI.