Lax vox ses terapisinin vokal kord nodüllü hastalarda etkinliği ve hasta memnuniyeti
The effectiveness of lax vox voice therapy in patients with vocal cord nodule and patient satisfaction
  1. Tez No: 360146
  2. Yazar: MELEK VURSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç : Lax vox ses terapisinin vokal kord nodüllü hastalarda tedavi etkinliğini objektif ve subjektif yöntemlerle araştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Haziran 2013- Aralık 2013 tarihleri arasında vokal kord nodülü tanısı alan toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Herhangi bir larengeal hastalığı olmayan sağlıklı 28 kişiden ise kontrol grubu oluşturuldu. Çalışma grubunda ses terapisini kabul eden hastalara ses terapisi, kabul etmeyenlere sadece ses hijyeni eğitimi verildi. Çalışma ve kontrol gruplarında ses handikap indeksi, beck anksiyete ölçeği ,aerodinamik ölçümler ve akustik ses analizi sonuçları karşılaştırılarak tedavi etkinliği değerlendirildi. Bulgular : Vokal kord nodüllü hastaların ve sağlıklı kontrol grubunun tedavi öncesi ve sonrası ses handikap indeksi sonuçları değerlendirildiğinde, vokal kord nodüllü hastalarda ses hijyeni ve ses terapisi sonrasında ses handikap indeksinde anlamlı fark bulunmaktadır ( p ˂ 0,05). Ses terapisi grubunda vfo, jitta,shimmdb,shimm, apq,sapq,vtı,ftrı parametrelerinde ve ses hijyeni grubunda vfo, jitta,jitt,shimmdb,shimm, rap,ppq,apq,sapq,nhr,spı,vam değerlerinde anlamlı fark bulunmuştur (p ˂ 0,05) . Ses terapisi grubundabeck anksiyete ölçeğinde terapisi sonrasında anlamlı azalma görülmüştür (p ˂ 0,05). Sonuç : Vokal kord nodülü tanısı alan hastalarda lax vox ses terapisi etkili bir yöntemdir. Vokal kord nodülü olan hastalarda tüm objektif ve subjektif ölçümler bir arada değerlendirilmelidir. Vokal kord nodülü etyolojisinde anksiyete varlığı düşünülmelidir. Anahtar Sözcükler : Ses kısıklığı, vokal kord, nodül, ses analizi, ses eğitimi
Özet (Çeviri)
Aim : Our aim was to investigate the effectiviness of Lax vox voice therapy in patients with vocal cord nodules using objective and subjective methods. Materials and Methods: Between June 2013 – December 2013 60 patients who diagnosed with vocal cord nodules were included in our study. 28 healty people who has any laryngeal disease formed control group . In the study, voice therapy was given who accepted and voice hygiene education was given who refused.. The effectiveness of treatment evaluated by comparing Voice Handicap İndex, Beck Anxiety Inventory, aerodynamic and acoustic voice analysis results Results : After voice therapy,and voice education in patients with vocal cord nodule, statistically significant changes observed in Voice Handicap İndex (p ˂ 0,05). İn voice therapy group significant changes were observed in vfo, jitta,shimmdb,shimm, apq,sapq,vtı,ftrı parameters (p ˂ 0,05). İn voice hygene group, significant changes were observed in vfo, jitta,jitt,shimmdb,shimm, rap,ppq,apq,sapq,nhr,spı,vam parameters. İn voice therpy group, after voice therapy significant reducement was observed in Beck Anxiety İnventory. Conclusion Lax vox voice therapy is effective treatment method in patients with vocal cord nodules. Objective and subjective measuerements should be considered togetter. Anxiety should be considered in the etiology of vocal cor nodules. Key Words : , Vocal cord, nodule, voice analysis, voice training