Türkiye'de ve özellikle Ege bölgesinde meyve-sebze işleme sanayiinin mevcut üretim ve pazarlama yapısının analizi ve sektörün geliştirilmesi olanakları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 36017
  2. Yazar: NEVİN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LATİF ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
176 ÖZET Türkiye'de ve özellikle Ege Bölgesinde, mevcut meyve ve 3ebze üretiminin değerlendirilmesinde bu ürünleri işleyen sanayiinin genelde istenen düzeye gelemediği belirtilmelidir. Bunun nedenleri çok değişiktir. Örneğin, hammadde yetersizliği, kuruluş yeri hatası, pazarlama sorunları ^ satış güçlüğü, finansman yetersizliği ilk akla gelenlerdir. Ancak. Türkiye'de ve Ege Bölgesinde İşleme Sanayiine ilişkin bir üretim ve pazarlama politikasının mevcut olmayışı, sektörde faaliyet gösteren tesisleri birtakım sorunlarla karşı karşıya bıraktığı gibi, bunun çiftçilere de yansıması sonucunda bu sektöre dönük kararlı olmayan bir meyve-sebze üretim yapısı ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak da meyve-sebze üreticilerinin çoğu zaman, düşük fiyatla ürünlerini elden çı karmaları gerekmekte veya ürünün ziyan olması gibi hiç de istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Meyve-sebze üreticisinin ürününü daha iyi değerlendirebilmesi, sanayiide istihdam olanaklarının yaratılması ve katma değer artışının yanı sıra Bölge ve ülkenin dışsatım olanaklarının artırılabilmesi için, öncelikle işleme sanayi ve üreticiler itibariyle ve hatta dış satımcı lan da içine alan bir üretim ve pazarlama politikasının saptanması ve izlenmesi zorunluluk arzetmektedir. Bu politika çerçevesinde devlete düşen görev, daha isabetli ve uzun dönemli teşvikler ile hem ilgili ürünler üretiminin ve hem de dışsatımının desteklenmesidir. İşleme Sanayiine ilişkin yatırım politikasına olduğu kadar, dışsatıma yönelik olarak uygulanmakta olan teşvik politikalarına, beklenen açıklığın ve stabilitenin getirilmesi konusu da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
177 SUMMARY It should be mentioned that the processing industry haven't reached to the wanted level of the assessment of present fruit and vegetable production in Türkiye and especially in Aegean Region. There are various reasons of this. For example, the first remembered ones are; unsufficient raw material, error of foundation place, difficulty at sale, unsufficient financing. However, not having a production and marketing politic related with processing industry in Türkiye and especially in Aegean Region made the foundations, which are showing activity at the sector, to come across with some problems and also, at the end of the reflection of this to farmers, an undecided fruit- vegetable production structure arised. Related with this, most of the fruit-vegetable producers have to sell their products with low prices or some unwanted problems, like loosing the product, can be seen. It can be said as a result that; it is necessary to determine and follow the production and marketing politic as regards to processing industry and producers, to compose the employment possibilities at industry and to increase the exportation possibilities of the country and region besides the increase of added tax. The duty of the government related with this politic is to support production and exportation of the product with long term encourages and more correctly. To put forward the wanted openness and stability at the applied incitement politics directed to exportation as in the investment politic as regards to processing industry.