Jeotermal sulardan kirecin arındırılması
  1. Tez No: 36018
  2. Yazar: CEYDA KABADAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ELTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Türkiye yüksek kalitedeki fosil yakıtları bakımından fakir olmasına karşın, Elektrik üretiminde ve doğrudan tanm (sera) ve şehir ısıtılmasında kullanılan, dünyada kullanımı umut verici bir biçimde artmakta olan önemli jeotermal kaynaklara sahiptir. CaC03 kristalleşmesi (kabuklaşma) ve borulara zarar veren (korozyon) yüksek oranda SİO2, bu enerjinin Türkiyede geniş kullanımını engelleyen bir peoblemdir. Bu çalışma borularda ve diğer elemanlarda bağlanan CaCC>3+ kristallerinin azaltılmasını sağlayan yeni bir jeotermal su şartlandıncısını tanıtmaktadır. Bu sistemde kullanılan elektriksel cihaz İzmir'de bulunan bir firma tarafından geliştirilmiş ve sanayi de kullanılmaktadır. Bu araştırma sistemi tanıtmakta ve labaratuvar koşullarında voltaj, debi, sıcaklık ve su çeşidi gibi değişen parametrelerde yapılan deney sonuçlarını ver mektedir. Deneyden önceki ve sonraki Ca miktarı şekillerde karşılaştırarak gösteril miştir. CaCC>3 kristalleşmesinin engellenmesinin plakalara uygulanan gerilime, debiye ve su sıcaklığına bağlı olduğu sonuçlardan görülmektedir. Sonuçlardan yüksek voltaj ve sıcaklığın su temizlenmesinde daha iyi olduğu, yüksek debinin ise ters etkidiği görülmektedir. Cihazın harcadığı güce bir örnek verirsek 57°C'de 1 ton 18 FS'deki suyu 11,5 FS'ye düşürmek için harcanan güç 0,138 kWh'dir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although Turkey is unfortunately a poor country with respect to high quality fossil fuel sources, it belongs to the one of the most promising parts of the world for the development of geothermal energy use for electricity production for direct use in agriculture (greenhouse) and in urbanel heating system. The almost only handicap hindering a broad utilization of the geothermal energy in Turkey is the high rate of crystallization and pipe damaging due to high amounts of S1O2. This work introduces a new geothermal water conditioning system which prevents the crystallization of CaC03 at the attached pipes and the other equipment. The electrical apparatus used in this system has been developed by a firm in Izmir and has been used in the industry and found to be working. This investigation describes the system and gives the result of numerous test made as voltage, flow rate, temperature and water quality. For the comparison the water condition (hardness) before and after the test are given in Ca-Scale. The result show that the system under test can prevent the crystallization of CaC03 depending mainly the“cleaning”of water, higher flow influence the system negatively. If we give an example for the power consumption of the device; The consumed power of the device is equal to 0,138 kWh in order to decrease 1 ton 18 FSofwaterto11,5FS. 51