Püskürtmeli kurutucular için dizayn edilen helezon özlü basınç memesinde sprey koni açısını etkileyen faktörler üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 36016
  2. Yazar: E.TAYFUN YESÜGEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇAKALOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ABSTRAKT Helezon özlü. basınç nozl ' ında sprey açısının besleme basıncı, viskozitesi ve nozl geometi'isıyle değişimi incelenmiştir. Deneysel olarak elde edilen verilerle, sprey acısı, nozl orif isinin ve beslemenin özelliklerini içeren Reynolds Sayısı 'yla ve“orifis uzunlugu/ori f is çapı”gibi bir oransal ifadeyle ilişkilendirilerek bir denklem türetilmiştir. Bu denklem ortalama % 9 mutlak hata vermiştir. Ayrıca, sıvının hacimsel akis hızının viskozite, besleme basıncı ve orifis çapıyla değişimi incelenmiş, hacımse 1 debinin viskozite dışında diğer parametrelerle doğru orantılı olarak değiştiği gözlenmiştir. Bunun dışında, nozl orif isindeki sıvı film kalınlığının orifis çapı ile doğru orantılı olarak arttığı belirlenmiştir. 51
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of liquid feed pressure, viscosity and nozzle geometry on spray angle in pressure nozzle with grooved core were aimed to be determined. Spray angle was expected to be a function of Reynolds Number, which involves the characteristics of nozzle orifice and liquid feed, and the ratio of nozzle orifice length to orifice diameter. Using these variables. an empirical equation was derived for the prediction of spray angle which was, then, found to predict the spray angle with an average of absolute 9 % error. The change in the volumetric flow rate of the liquid feed with feed pressure, viscosity and orifice diameter was also determined and it was found that volumetric flow rate is directly proportional to the all of the variables except viscosity. In addition, liquid film thickness at the orifice was found to be directly proportional to nozzle orifice diameter. ZE