Sosyokültürel, hukuki ve tıbbi bağlamda 'bekaret' kavramı
The 'virginity' notion in the concepts of socio-cultural, law and medicine
  1. Tez No: 360175
  2. Yazar: SELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR, PROF. DR. AYŞE DURAKBAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Sosyoloji, Forensic Medicine, Law, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bekâret, Türkiye toplumunda öteden beri önemli bir sosyal mesele ola gelmiştir ve ona verilen toplumsal önem, cinsel saldırı söz konusu olduğunda devlet kurumlarının kanun ve uygulamalarında da her zaman kendini göstermiştir. Adli tıp uygulamasında da bugün hala üzerinde durulmaktadır. Bilindiği gibi, 2005'te çıkarılan 5237 sayılı yeni TCK cinsel saldırılarda, aile ya da genel ahlak koruyuculuğundan mağdur kadını koruyan bir şekle sokulmuş, bekâretin de yasada yer buluşu kısmen değişmiştir. Bu çalışma, bugün modern yaşamın cinselliğin yaşanmasını dönüştürmüş olması ve Türkiye genelinde cinsel saldırıların hukuki alana taşınmasının bekâretin önemli olduğu akut dönemde gerçekleşmediği fikirlerine dayanarak bekâretin adli tıp açısından öneminin ve yerinin korunmasını sorunsallaştırmakta ve konunun sebep ve sonuçlarını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Virginity, has been one of the important social issues in Turkey societies and its social significance always can be seen in laws or practices of law when there is a sexual assault. Unfortunately, it conserves its importance in forensic medicine in Turkey today. As every one knows, the new turkish penal kod, which was changed in 2005, took a shape which conserves the victim rather than conserves the family or public morality and the legal ground of virginity changed partly. The current study aims to problematise conservating the importance and the legal ground of virginity in forensic medicine and laws and to dicuss the reasons and results of the issue based on the ideas that modern life has been transformed sex life of women and men and the victims are not applying to law in following ten days in which virginity conserves its importance as an evidence of sexual assault.