Acil servisten kliniklere ya da yoğun bakımlara yapılan yatışlarda hasta transport uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the transport convenience in emergency patients who were admitted to the clinical wards or intensive care unit
- Tez No: 360187
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Çalışmamız, güvenli hasta transportunu sağlamak için acil servisten yatış amacı ile diğer kliniklere ya da yoğun bakımlara yapılan hasta transferlerinde en sık görülen komplikasyonları ve olası eksiklikleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 1000 hasta dahil edildi. Hastaların komplikasyon görülme oranları ile tanıları, yaş grupları, yatış öncesi acil serviste takip edildiği oda, hastanın yatışının yapıldığı nöbet şifti ve yatış esnasında eşlik eden personel ve özellikli hasta grupları karşılaştırıldı. Komplikasyon olması halinde yapılan müdahaleler de kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %37.5'i kadın, %62.5'i erkekti. Hastaların medyan yaşı 54.2 yıl (min:1 max:92) idi. Hastaların vital bulgularının komplikasyon görülme oranını etkilemediği görüldü (p˃0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of the Transport Convenience in Emergency Patients who were Admitted to the Clinical Wards or Intensive Care Unit We aimed to define the most common complications and possible shortcomings in the emergency patients who were admitted to the clinical wards or intensive care unit. 1000 patients were included in our study. The patients's complication rates were compared with the clinical diagnosis, age groups, the section of the emergency department, the time of the shift, the accompanying medical staff and special patient populations. Also the interventions of the complications were recorded. %37.5 of the patients were female and %62.5 of the patients were male. The median age of the patients were 54.2 (min:1 max:92). The vital signs that were recorded before the transport of the patients did not interfere with the complication rates (p˃0.05).