Kuruluşundan bugüne Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Yanık Ünitesi'nde yatarak izlenen hastalarda tedavi etkinliğinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of treatment efficacy of hospitalized patients at The Hacettepe University Medical School Department of General Surgery Burn Unit
- Tez No: 360224
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA YORGANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizde gelişmiş yanık ünitelerinin sayısı arttıkça, yanık hastalarının tedavisinin epidemiyolojik sonuçlarına katkı sağlayacak çalışmalara gereksinim olacaktır. Ülkemizde kurulan en eski yanık tedavi birimlerinden birisi de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Yanık Ünitesidir. Bu çalışmanın amacı, 33 yıllık süre içerisinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Yanık Ünitesi'nde yatarak tedavi edilen hastalarda tedavi başarısını değerlendirmektir. Elde edilen veriler gelecekte hastaların izlem ve tedavi etkinliğinin arttırılmasına katkı sağlayacaktır. Hasta dosyaları ve hastane elektronik kayıt sistemleri kullanılarak üniteye yatarak tedavi edilen hastaların demografik bilgileri, hastaneye geliş süreleri, başka bir merkezden sevkli olup olmadığı, yanıklı toplam vücut yüzey alanları, yanık dereceleri, inhalasyon hasarı varlığı, ek travma varlığı, yandaş hastalıkları, entübasyon ve mekanik ventilasyon gerekliliği, beslenme desteği ve şekli, ameliyat edilen hasta sayıları ve şekilleri, komplikasyonların varlığı ve türleri, antibiyotik tedavisi, fonksiyon kayıpları, mortalite ve mortalite nedenleri kaydedildi. Otuzüç yıllık sürede toplam 2051 hasta üniteye yatırılarak tedavi edilmiştir. Verilerine ulaşılabilen 2049 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların % 65'i ilk tedavileri başka merkezlerde yapılarak üniteye Kabul edilmiştir. Hastaların ortalama yanık yüzdesi 24'dür. İnhalasyon hasarı %4,1 hastada görülmüştür. Toplam mortalite oranı %19,23 iken yıllar içerisinde %4,77'e kadar düşmüştür. Son dekatta LD 50 %TBSA değeri 0-14, 15-45, 46-65 ve 65 yaş üstü hastalar için sırasıyla %70, %50, %30 ve %20 olmuştur. Hastanede yatış süresi/%TBSA oranı 1-2 arasında değişmektedir. Hastalarımızın ortalama LD50 Boux skoru 75-100, son on yılda 110-115 arasındadır. Yanık türü, yaşlı hasta, inhalasyon hasarı, ek travmanın eşlik etmesi, enfeksiyon varlığı ve akut böbrek yetmezliğinin gelişmesi mortaliteyi arttırıcı faktörler olarak anlamlı bulunmuştur. Tüm sonuçlar irdelendiğinde, Ünitemizde tedavi başarılarının yıllar içerisinde olumlu yönde önemli gelişim kazandığı görülmektedir. Gelecek yıllardaki hedeflerimiz; LD50 değerlerinde en gelişmiş merkezlerin oranlarını yakalamak, izlem ve tedavi yaklaşımlarımızı yüksek standartlara çıkarmak, sürdürmek ve sürekli güncellemek olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Studies to aid the epidemiologic results of treatment of burn patients will be required as the number of developed burn units increasing in our Country. Hacettepe University Burn Unit is one of the oldest units in this Country. The aim of the present study is to evaluate the treatment success of hospitalized patients of our burn unit in 33 years. The results of this study will aid to improve the efficacy of our future follow-up and treatment of burned patients. The demographic information, time to hospital admission, referral from another institution, total burn surface area, burn degrees, presence of inhalation injury, presence of additional trauma, co-morbidities, intubation and mechanical ventilation, nutritional support and method, number of operated patients, dissability, rates of morbidity and causes of mortality were recorded by browsing patient records and electronic registry of our hospital. During the 33 years, 2051 patients were hospitalized. 2049 patients included in this sutdy. Sixty-five percent of patients were admitted after initial resuscitation and treatment outside this unit. Mean total burned surface are was 24%. İnhalation injury was diagnosed in 4.1% of patients. Total mortality rate was 19.23%, this rate decreased to 4.77% in recent years. At the last decate, LD50 TBSA% values for age groups 0-14, 15-45, 46-65 and >65 were 70%, 50%, 30% and 20%, respectively. Length of hospital stay/TBSA% ratios vary between 1 and 2. Average LD50 Boux score of the patients were 75-100 and 110-115 in the last 10 years. Type of burn injury, older age, presence of inhalation injury, additional trauma, infection and acute renal failure have been found to be significant variables for mortality. When examined thoroughly, the results of this study reveiled that treatment success has improved significantly over the years. Our aim for the future should be to catch up with the LD50 value of the most developed centers, raise, sustain and continiously update our standarts of patient follow-up and treatment.