Çocuk hastalarda tümüyle yerleştirilebilen venöz erişim yollarının çıkarılma nedenlerinin değerlendirilmesi
Evaluating the reasons for removal of totally implantable venous access devices in children
  1. Tez No: 360231
  2. Yazar: SİNAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUTKU SOYER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kılıç, S., Çocuk hastalarda tümüyle yerleştirilebilen venöz erişim yollarının çıkarılma nedenlerinin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Tezi, Ankara, 2013. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 2000-2013 yılları arasında port kateteri takılan ve çıkarılan olguların özelliklerini karşılaştırmak amacıyla geriye dönük bir çalışma yapılmıştır. Bilgilerine ulaşılan 242 olgunun yaş ortalaması 9,4 (4-9 yaş) yıl olup, erkek kız oranı 1,32:1 idi. Tedavisi sona eren grup (TSEG, n= 170, %70,2) ile komplikasyon nedeniyle portu çıkarılan grup (KG, n=72, %29,8)'ta yaş ortalamaları ve erkek kız oranları sırasıyla 10,2±4,9, 7,7±4,4 ve 1,32:1, 1,15:1 idi. Gruplar arasında yaş, boy, kilo ve beden kitle indeksleri yönünden fark saptanmadı (p>0,05). Tanılara göre olgular hematolojik malignensiler (n:77, %31,8), solid tümörler (n=94, %38,8), diğer malignensiler (n=57, %23,6) ve malignensi dışı (n=14,%5,8) olarak gruplandırıldı. KG'da port çıkarılma nedenleri; infeksiyon (n=37, %51,4), hazne üzerindeki cilt bütünlüğünün bozulması (n=13, %18,1), sıvı kaçağı (n=7, %9,7), port ucunda trombüs (n=6, %8,3) ve hemodiyaliz kateteri ile değiştirme (n=2, %2,8) olarak tespit edildi. Port çıkarılma nedeni olarak hematolojik malignensilerde ve solid tümörlerde infeksiyon, diğer malignensilerde ve malignensi dışı nedenlerle port uygulanan olgularda ise infeksiyon dışı nedenler öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kılıç, S., Evaluating the reasons for removal of totally implantable venous access devices in children, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Department of Pediatric Surgery, Ankara, 2013. In Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Surgery, ports implanted and removed between 2000-2013 were evaluated retrospectively to determine the reasons for port removal. The recordings of 242 patients with a mean age of 9.4 (4-9 y) years, male to female ratio of 1.32:1 were evaluated. The mean age and male to female ratio of patients in CTG (n=170, 70.2%) and CG (n=37, 29.8%) were 1.32:1, 1.15:1 and 10.2±4.9, 7.7±4.4 respectively. There is no significant difference between groups for age, weight, height and body mass index (p>0.05). Patients were grouped according to diagnosis; hematologic malignancies (n=77, 31.8%), solid tumours (n=94, 38.8%), other malignancies (n=57, 23.6%) and diagnosis without malignancy (n=14, %5.8). The reasons for port removal were infections (n=37, 51.4%), port-skin dehiscence (n=13, 18.1%), leakage (n=7, 9.7%), thrombus in port (n=6, 8.3%) and conversion to dialysis (n=2, 2.8%). In hematologic malignancies and solid tumours, the most common complications were infections, and in other diagnostic groups other complications were prominent.