Matematiksel morfoloji tekniğiyle hareket algılamalı video kodlama
- Tez No: 36024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZET MATEMATİKSEL MORFOLOJİ TEKNİ?İYLE HAREKET ALGILAMALI VİDEO KODLAMA TUNÇ, Mehmet Alp Burcay Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Yusuf Öztürk Ağustos 1994 Bu tezde, video görüntülerinde ardarda gelen görüntü karelerinin sıkıştırılması durumu incelenmiş ve hareket algtlmalı kodlama esasına dayanan yeni bir yöntem önerilmiştir. Video kodlamada, hareketi göz önüne alan kodlama yöntemlerinin ulaştğı sıkıştırma oranlan, diğer yöntemlere göre daha yüksektir. Bu tezde de nitelik takibi yoluyla görüntülerdeki hareket bilgisi çıkarılmış ve bu bilgiler matematiksel morfoloji terimleri ile ifade edilmiştir. Elde edilen bu terimler ile bir kod defteri hazırlanarak kodlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Kod çözme aşamasında da bu defter kullanılarak, işlem gerçekleştirilmiştir. Kodlama ve kod çözümünde, üç farklı hareket tipi ( düzlemde doğrusal hareket, ölçek değişimi ve dönme hareketi) için faklı yaklaşımlar sergilenmiş, karşılaşılan problemler işaret edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hareket analizi, hareket tahminleme, matematiksel morfoloji, nitelik takibi, doğrusal hareket, dönme harekeli, ölçek değişimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MOTION COMPENSATED VIDEO CODING USING MATHEMATICAL MORPHOLOGY TUNC, Mehmet Alp Burcay M.S. in Computer Eng. Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Yusuf Ozturk -August 1994 In this thesis, compression of succesive frames in video sequences has been studied and a new method, based on motion compensated video coding, has been proposed. In video coding, motion compensated coding algorithms achieve higher compression ratios than other methods which ignore motion information. Motion information has been exracted by feature tracking methods and this information has been expressed by terms of mathematical morphology. Coding operation has been done by using the codebook which has been generated by using these morhological teras. The same code book has been utilized in the decoding phase. Different approaches for coding and decoding of three types of motions ( namely planar motion, scalings and rotation) have been given and the problems, faced during the application, have been pointed out. Keywords : Motion analysis, motion estimation, mathematical morphology, feature backing, planar motion, rotation and scaling.