Ratlarda oluşturulan cerrahi menopoza bağlı osteoporoz modelinde exenatide (Glukagon like peptid-1 reseptör agonisti) replasmanının etkinliğinin araştırılması
The investigation of Exenatide (Glukagon like peptid-1 reseptor agonist) replacement in the model of surgical menopause-induced osteoporosis in rats
  1. Tez No: 360280
  2. Yazar: ELMİN EMİNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKSİN ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ratlarda cerrahi ooferektomi uygulayarak postmenopozal osteoporoz modeli oluşturduğumuz ve postoperatif uygulanan GLP-1 reseptör agonisti tedavisinin KMD ve kemik mikromimarisi üzerine olan etkilerini araştırdığımız çalışmanın sonuçlarını şunlardır; 1-) Ooferektomi uygulanan ratlarda uygulanmayanlara göre KMD'de, trabeküler sayıda, trabeküler kalınlıkta belirgin azalma saptandı. 2-) Exenatide tedavisi uyguladığımız ooferektomili ratlar ile saline enjeksiyonu yapılan ratlar arasında KMD açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. 3-)Exenatide tedavisi uygulanan ratlar saline enjeksiyonu uygulanan ratlar ile karşılaştırıldığında, trabeküler sayıda artış izlense de, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. 4-) Exenatide ile tedavi edilen ooferektomili gruptaki trabeküler kalınlıkta, saline uygulanan ooferektomili grup ile karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. 5-) Gruplar arasındaki trabeküler ayrılma karşılaştırıldığında, ooferektomi yapılan grupta, ooferektomi yapılmayan gruba göre, trabeküler ayrılmada istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. Exenatide ile tedavi edilen ooferektomili gruptaki trabeküler ayrılma, saline uygulanan ooferektomili grup ile karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı. 6-) Trabeküler alanın ooferektomili grupta, ooferektomi yapılmayan gruba göre, istatistiksel olarak anlamlı azaldığı saptandı. Exenatide ile tedavi edilen ooferektomili gruptaki trabeküler alan, saline enjeksiyonu yapılan ooferektomili grup ile karşılaştırıldığında da istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı.
Özet (Çeviri)
The results of study that we investigate the effects of GLP-1 reseptor agonist on BMD and bone microarchitecture postmenopausal osteoporosis in rats by applying surgical oophorectomy model are; 1 - ) In rats which applied ooferectomy in BMD , trabecular number , trabecular thickness decreased significantly . 2 - ) There is no statistically significant differences in terms of BMD between the group of ooferectomized rats under exenatide treatment and ooferectomized saline injected rats group. 3 - ) In the exenatide treated ooferectomized rats group, trabecular number incresed compared with saline injected ooferectomized rats even though this difference was not statistically significant. 4 - ) In the exenatide treated ooferectomized rats group, trabecular thickness was incresed and statistically significant than saline injected ooferectomized rats. 5 -) When trabecular separation is compared between the groups , trabecular separation was incresed statistically significant in the rats which had oophorectomy compared with nonooferectomized group. Trabecular separation was decresed statistically significant in the group treated with Exenatide compared with group which treated with saline. 6 -) Trabecular area in the ooferektomized group was decresed statistically significant compared with nonooferectomized group. In the ooferectomized rats had exenatide treatment, trabecular area was incresed statistically significant when compared with saline injected ooferectomized rats group.