Vena safena magna yetmezliğinin köpük skleroterapi ile tedavisinde ; antegrad ve retrograd yol ile uygulama sonuçlarının ve etkinliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Antegrade and retrograde sclerotherapy with a retrospective evaluation of the application results and activities in the treatment of vena safena magna insufficiency with foam sklerotherapy
  1. Tez No: 360279
  2. Yazar: İLKNUR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ; kronik venöz yetmezlik tiplerinden biri olan vena safena magna yetmezliğinin tedavisinde, sıklıkla kullandığımız köpük skleroterapi tedavi yönteminin, farklı uygulama teknikleri olan Antegrad ve Retrograd tiplerinin, etkinliklerini, üstünlüklerini, klinik ve ultrasonografik sonuçları kullanarak karşılaştırmaktır. Materyal, Metod: Ege Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında, Kasım 2011 ? Mayıs 2013 tarihleri arasında, vena safena magna yetmezliği nedeniyle köpük skleroterapi (%2 polidocanol, n=200) uygulanmış toplam 200 olgu çalışmaya alınmıştır. Olgular Antegrad yol ile (n=100) ve Retrograd yol ile (n=100) köpük skleroterapi uygulananlar olarak gruplandırılmıştır. Olguların yaş ortalaması 39.9 ? 11.4 yıl, ortalama izlem süresi 16.5 ? 3.6 aydır. Preoperatif ve postoperatif CEAP sınıfı, rekürrens gelişimi, semptom ve doppler bulguları univaryans ve multivaryans analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Olgulara uygulanan operasyon tipinin postoperatif semptom gelişimi, CEAP sınıfı veya doppler bulguları üzerine anlamlı hiçbir etkisi olmamıştır. İki teknik arasında etkinlik açısından hiçbir fark yoktur. Postoperatif semptom gelişimi üzerine etkili faktörler, univaryans ve multivaryans analizlerde ; preop CEAP , meslek ve aile öyküsü olarak bulundu. Postoperatif CEAP üzerine etkili faktörler, univaryans analize göre; cinsiyet , preop CEAP ve tromboz öyküsü olarak , multivaryans analize göre; preop CEAP ve tromboz öyküsü olarak bulundu. Bir yıllık semptomsuz yaşam oranları açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuçlar: Magna yetmezliğine bağlı varislerin köpük skleroterapi ile tedavisinde, uygulamanın Antegrad veya Retrograd yolla uygulanması arasında etkinlik açısından fark yoktur. Antegrad uygulama ile sağlanan daha az insizyon skarı ve buna bağlı estetik görünüm, bu yöntemin avantajlarından sayılabilir. Preoperatif CEAP sınıfının yüksek oluşu , meslek ve aile öyküsü postoperatif semptom gelişimi üzerine etkilidir. Postoperatif semptom , klinik ve Doppler bulgularının belirleyicileri ise hastaya özel olup , ameliyat teknikleri arasında etkinlik farkı yoktur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study; we aimed to compare effectiveness and advantages of antegrade and retrograde approaches of foam sclerotherapy on lower extremity as clinically and ultrasonographic way which are the most common treatment methods of cronic venous failure of vena saphena magna. Material and Methods: Total of 200 patients that were operated due to vena saphena magna insufficiency between November-2011 and May-2013 in Ege University, Department of Cardiovascular Surgery were included. The patients were divided into 2 groups; 1) antegrade group(n=100) 2) retrograde group(n=100). The mean age was 39.98 ? 11.48 years, and mean duration of follow-up was 16.57 ? 3.65 months. Data of preoperative and postoperative CEAP class, recurrence, symptom and doppler ultrasonography results were analyzed by univariate and multivariate tests. Results: The operation type which applied to patients, there were not any significant effects on the results of doppler, CEAP score or development of postoperative symptoms. There is no difference in efficacy between the two techniques. In univariate and multivariate analyzes, effective factors on the development of postoperative symptom as ; preoperative CEAP, occupation, and family history were found. According to univariate analyze, as the effective factors on postoperative CEAP ; sex , preoperative CEAP score and thrombosis were found. For multivariate analyze as ; preoperative CEAP score and thrombosis were found . In terms of the mean of one year asymptomatic life, there was not significant difference between groups. Conclusion: The treatment with foam sclerotheraypy of varicose veins related to magna insufficiency, there is no difference in efficacy between via antegrade or retrograde application. We think that the advantages of antegrade technique provides less insicion scar and ensure well aesthetic apperance. High scores of the preoperative CEAP , occupation and family history is effective on the development of postoperative symptoms. The predictors of postoperative symptoms, clinical and doppler findings are spesific for patients and there is not significant difference in efficacy between operation techniques.