Folliküler lenfoma derece 3B diffüz büyük B hücreli lenfomanın bir varyantı mı?
Is the follıcular lymphoma grade 3B varıant of the dıffus large B cell lymphoma?
- Tez No: 360281
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE HEKİMGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Folliküler lenfoma (FL) diffüz büyük B hücreli lenfomadan (DBBHL) sonra en sık görülen ikinci lenfomadır. FL derece 1-2 ve 3 (3A ve 3B) olarak derecelendirilmiştir. Derece 3B'de neoplastik folliküller santroblastlardan oluşmakta ve DBBHL'yı anımsatmaktadır. İmmünohistokimyasal incelemede FL hücreleri CD10, BCL-6 ve BCL-2 ile pozitif boyanırlar. Ancak derece 3 olgularda CD10 ve BCL-2 diğer derecelere oranla daha az pozitiftir. CD10 ve BCL-2 negatif olguların bir kısmında MUM-1/IRF-4 pozitiftir. MUM-1 pozitif olguların çoğunda diffüz paterni görülmektedir. Bu fenotip non-germinal merkez tipi DBBHL'yi anımsatmaktadır. Çalışmamıza 88 FL ve 39 DBBHL tanılı vaka dâhil edilmiştir. FL olgularında derece artışına paralel olarak folliküler paternin azaldığı izlenmiştir (P=0,011). Derece 3B olguların %40'ında, DBBHL ile birliktelik gösteren derece 3A olguların %50'sinde CD10 negatiftir.
Özet (Çeviri)
Follicular lymphoma (FL) is the second most common lymphoma following diffuse large B cell lymphoma (DLBCL). FL was graded as grade 1-2 and 3 (3A and 3B). In grade 3B neoplastic follicles consist of centroblasts and resemble DLBCL. On immunohistochemical staining, cells of FL are positive for CD10, BCL-6 and BCL-2. But CD10 and BCL-2 are less common in grade 3 cases, compared to the other grades. Some of the cases negative for CD10 and BCL-2 are positive for MUM-1/IRF-4. MUM-1 positive cases usually express diffuse pattern and this phenotype resembles non-germinal center type DLBCL. Eighty eight cases of FL and 39 cases of DLBCL are included in the study. A decrease of follicular pattern was identified parallel to an increase in grade (P=0,011). CD10 was negative in 40% of grade 3B cases and 50% of those cases of grade 3A coexpressing DLBCL.