Thermal expansion of low cordierite
  1. Tez No: 3603
  2. Yazar: RAFİQ ABDULLA AL-KHADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET DO?AL KÛRDİERIT TERMAL GENLEŞMESİ Raf ig Abdulla AL - KHADER Yüksek Lisans Tezi Fizik Bölümü Tez Yöneticisi“ : Doç. Dr. Hüsnü ÖZKAN Hazır an: 19.Ş 8, ”sayfa 47 Doğal Kordierit'in (Mg2Al4Si50,g) ısıl genleşmesi 25 °C - 800 °C arasında x-ışmları krmım yöntemleriyle incelendi, a ve b örgü parametrelerinin genel olarak sıcaklıkla uzadigx, c'nin ise kısaldığı gözlenmiştir. Doğal kordieritin örgü parametrelerinin sıcaklık ile değişimine ilişkin olarak bu çalışmada gözlediğimiz değer ler literatürde daha önce yayınlanmış olan ilgil değerler den daha yüksektir. Yaklaşık 250 + 25 °C ile 500 ± 25 °C arasında a ve b örgü parametrelerinde nisbeten daha az artma, c parametresinde ise daha fazla oranda azalma göz lenmiştir. Bu özellik kordierit içindeki katkı maddele rinin modifikasyonu ile ilintili olabilir ve faz dönüşümü olarak yorumlanamaz. - iv -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THERMAL EXPANSION OF LOW CORDIERITE Rafig Abdulla AL-KHADER M.Sc.in Physics Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Hüsnü ÖZKAN June 1988, page 47. Thermal expansion of a natural low cordierite, Mg2Al4Si50,8/ have been studied between 25 °C - 800 °C using high temperature x-ray diffraction method. The lattice parameters (a) and (b) expand while (c) contracts with increase of temperature. Our observations of the expansions and contraction of the lattice parameters of Mg-cordierite are relatively higher than some of the previously reported expansion data of cordierite in the literature. We have observed slight flattening ("lesser changes) in the curves for the parameters (a) and (b) versus temperature between 250 °C ± 25 °C and 500 °C ± 25 °C, while the rate of the contraction in (c) increases slightly in the same temperature range. This behavior may be related to the modification of the impurities in the cordierite structure and can not be interpreted as a phase transition. - iii -