Hızlı pişirim granit fırınlarının kordiyerit esaslı ruloları için koruyucu kaplamaların geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characteri̇zation of protective coating for cordierite rollers of rapid fired granite.
  1. Tez No: 355384
  2. Yazar: MESUDE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada seramik rulo üzerine kullanıldıktan sonra yüzeyden kolaylıkla kaldırılabilen kaplamalar geliştirilmeye çalışılmıştır.Porselen granit üretiminde kullanılan sinterleme fırınlarında düşük genleşme katsayılı kordiyerit veya müllit esaslı seramik rulolar kullanılmaktadır. Bu ruloların fırınlarda kullanım ömrünün uzatılması için yüzeylerine bir kaplama uygulanması ve bu kaplama fonksiyonunu yitirdiğinde seramik rulo yüzeyinden kolaylıkla uzaklaştırılarak yeniden kaplama uygulanılabilir olması talep edilmektedir. Çalışma için hazırlanan alt ve üst kaplamalardan dikdörtgen kesitli çubuklar hazırlanarak 1220°C'de 3 saat sinterlenmiştir. Bu çalışmaya öncelikle, sinterlenmiş alt ve üst kaplamaların yoğunluk, eğme mukavemeti, su emme ölçümü deneylerinin gerçekleştirilmesi ile başlanmıştır. Daha sonra tane boyut dağılımı, viskozite ölçümü, X- ışını analizleri, ısıl genleşme katsayısı ölçümleri yapılmış ve mikroyapıları taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop coatings for ceramic rollers which is easily removable after usage. The sintering furnaces used in porcelain granite production includes cordierite and mullite based ceramic rollers, which have low expansion coefficient. The rollers surfaces should be coated for a long lifetime of usage and they features should be suitable for applying recoat process after the deformation of the old coating and therefore this old coating should be removed the roller surface easily. Coating samples taken from overcoated area and undercoated area as rectangle sectioned sticks and sintered at 1220°C for 3 hours. Firstly the bending resistance, absorption of moisture tests were applied to the sintered samples which taken from overcoated and undercoated areas. After that, particle size distribution determining, viscosity measurement, X-ray analysis, thermal expansion coefficient measurements done thoroughly and microstructures examined via scanning electron microscope.