Pkos modeli geliştirilmiş sıçanlarda D vitamininin over fonksiyonları ve insülin rezistansı üzerine etkilerinin histolojik ve biyokimyasal parametrelerle değerlendirilmesi
Evaluation the effects of vitamin D to over function and insulin resistance with histological and biochemical parameters in pcos i̇mproved rat models
  1. Tez No: 360300
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT KAZANDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Polikistik over sendromu reproduktif yaş grubundaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. İnsülin direnci, hiperinsülinemi ve obezite polikistik over sendromunun gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. PKOS'lu kadınlarda D vitamini eksikliğine sık rastlanılmakta ve 25(OHD) serum konsantrasyonlarının bu kadınların %67-85'inde 20 ng/ml'den düşük saptandığı görülmektedir. Yapılan çalışmalarda düşük 25(OHD) düzeylerinin insülin direnci, ovulatuar ve menstrüel düzensizlikler, düşük gebelik oranları, hirsutizm, hiperandrojenizm, obesite ve artmış kardiyovasküler hastalık risk faktörleri ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle D vitamini eksikliğinin PKOS'da görülen semptomları şiddetlendirebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, deneysel olarak polikistik over sendromu oluşturulmuş sıçan modellerinde, D vitamininin PKOS'daki insülin direnci, folikül rezervi ve oksidan stres üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda 14 sıçana PKOS modeli oluşturmak için subkutan olarak, içinde 7,5 mg dihidrotestesteron (5α-DHT) içeren (günlük doz 83 mcgr) ve 90 gün sürekli salınım yapan pelletler yerleştirildi, 7 sıçan normal kontrol olarak çalışmaya alındı ve herhangi bir işlem uygulanmadı. 90 günün sonunda, PKOS modeli oluşturulan sıçanlardan günlük vajinal sürüntü alındı ve siklus arrestinin oluşup oluşmadığı belirlendi. Daha sonra DHT verilen sıçanlar (n=14) randomize bir şekilde 2 gruba (n=7) ayrıldı. 1. grup sıçanlar plasebo grubu olarak belirlenip, 1 ml/kg izotonik NaCl, 2. grup sıçanlara tedavi olarak kolekalsiferol (D-3 vitamini) 500 I.U/kg (Devit-3, 1 ml Ampul) 4 hafta süre ile intraperitoneal (i.p.) olarak uygulandı. Daha sonra tüm sıçanlardan anestezi altında serumda çalışılacak parametreler için kan örneği alındı ve tüm sıçanlara bilateral ooferektomi uygulandı. Sonrasında sıçanlar servikal dislokasyon ile sakrifiye edildi. Ooferektomi materyallerinin histolojik kesitlerinde foliküler yapı (antral folikül sayısı) değişiklikleri incelendi. Kan örneklerinde de AMH (anti mullerian hormon), IGF-1 (Insulin benzeri büyüme faktörü) ve lipid peroksidayon göstergesi olan malonaldialdehit düzeylerine bakıldı. Over dokusunda redukte glutatyon, superoksid dismutaz (SOD), katalaz, MDA düzeylerine bakıldı. PKOS modeli geliştirilmiş sıçanlarda D vitamininin over fonksiyonları ve insülin rezistansı üzerine etkilerini araştırdığımız çalışmamızın sonuçları şunlardır; 1. D vitamini over dokusunda polikistik over sendromu bağımlı oluşan oksidan stresin artmasını, SOD ve glutatyon artışı yolu ile önleyerek serbest radikal klirasyonunu arttırmıştır. 2. Polikistik over sendromunun tedavisinde D vitamini eksikliği olmadan vitamin replasmanınının, PKOS'da oluşan IGF artışı ve IGF'nin gösterdiği insulin rezistansı üzerine etkisi bulunmamaktadır. 3. D vitamini seviyesi düşük PKOS'lu hastalarda D vitamini replasmanı verilip D vitamini plazma seviyesi normal değerlere (30–40 ng/ml) getirilse bile, D vitaminin aynı zamanda AMH transkripsiyonunu artırıcı etkisi olması nedeni ile PKOS takip markeri AMH'da beklenen olumlu düşme etkisi maskelenebilir ve bu nedenle bu hastalarda AMH takip markeri olarak kullanılmaz. 4. D vitamini histolojik olarak ovulasyon artışına neden olmuştur. Bu etki insulin rezistansının azalmasına bağlı etkiden bağımsız gibi görünmektedir. Bu bulgular eşliğinde D vitamini replasmanının PKOS'da ovulasyonu anlamlı artırdığı görülmektedir. 5. Özellikle 25-OH D vitamin düzeyi düşük olan kişilerde replasmanla D vitamini düzeyinin normal değerlere (30–40 ng/ml) getirilmesi PKOS tedavisinde olumlu klinik etkiler (ovulasyon ve gebelik artışı gibi) gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is the most common endocrinological disorder in women in the reproductive age group. Insulin resistance, hyperinsulinemia and obesity play an important role in development of polycystic ovary syndrome. Vitamin D deficiency is common in women with polycystic ovary syndrome (PCOS), with the 67–85% of women with PCOS having serum concentrations of 25-hydroxy vitamin D(25OHD)