Travmatik beyin hasarı ve hemorajik şok modeli oluşturulmuş sıçanlarda sıvı resusitasyon ve L-arjinin tedavilerinin biyokimyasal ve patolojik yönden etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of biochemical and pathological efficacy of fluid resuscitation and L-arginine therapies in an experimentally formed traumatic brain injury and hemorrhagic shock model in rats
- Tez No: 360345
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AYRIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan travmatik beyin hasarı ve hemorajik şok modelinde, sıvı resusitasyonu ve L-arjinin'in biyokimyasal parametreler ve beyin dokusunda apoptozis üzerine etkisi araştırıldı. Sıçanlar 6 ayrı gruba ayrıldı. Marmarou metoduyla diffüz kafa travması ve ortalama arteriyel basınç (OAB) 40mmHg'nin altına inecek şekilde hemorajik şok modeli oluşturuldu. Kontrol grubu hariç diğer 5 grup sırasıyla %0.9 NaCl, %7.5 NaCl, L-arjinin, %0.9 NaCl+L-arjinin, %7,5 NaCl+L-arjinin ile resusite edildi. Üç saat boyunca OAB'ının 60 mmHg olması hedeflendi. Saatlik kan gazı takibi yapıldı. Sakrifikasyon öncesi laktat, malondialdehit (MDA) ve total antioksidan kapasite (TAOS) düzeyleri için kan alındı. Sakrifiye edilen sıçanların beyin dokusu örneklerinde apoptotik hücre sayımı gerçekleştirildi. OAB değerleri birinci saatte SF grubunda, ikinci saatte L-arjinin+SF, üçüncü saatte ise hipertonik grubunda yüksek saptandı (p= 0,00). İkinci saat pH değerleri açısından tedavi grupları ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p=0,01).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of fluid resuscitation and L-Arginine on biochemical parameters and apoptosis in brain tissue in an experimentally formed traumatic brain injury and hemorrhagic shock model. The rats were divided into 6 groups. A diffuse head trauma with the Marmarou method and a hemorrhagic shock model to reduce the mean arterial pressure (MAP) to 40 mmHg were formed. Except for the control group, other 5 groups were resuscitated with 0.9% NaCl, 7.5% NaCl, L-arginine, 0.9% NaCl+L-arginine, and 7.5% NaCl+L-arginine, respectively. A MAP level of 60 mmHg was targeted for 3 hours. Blood gases were monitored hourly. Prior to sacrification, blood samples were drawn for lactate, malondialdehyde (MDA), and total antioxidant capacity (TAOC) levels. Apoptotic cell counting was performed from the brain tissue samples of the sacrificed rats. MAP levels were higher in the SF group at the first hour, in the L-arginine+SF group at the second hour, and in the hypertonic group at the third hour (p= 0.00). There was a significant difference between the treatment and the control group with respect to the pH levels at the second hour (p=0.01).