Çocukluk çağı tüberküloz olgularında IL-12p40, IL-12Rβ1, IFNɣR1, IFNɣR2 gen mutasyonlarının araştırılması
Investigation of IL-12p40, IL-12Rβ1, ıfnɣr1, ıfnɣr2 gene mutations in childhood tuberculosis
  1. Tez No: 360354
  2. Yazar: MERVE SAKA GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ONAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tüberküloz, Mycobacterium tuberculosis complex (MTC) olarak adlandırılan bir grup mikobakteri tarafından oluşturulan, kronik, nekrotizan bir enfeksiyondur. 2012 yılında tüm dünyada yılda 8.6 milyon yeni tanı alan tüberküloz hastasının olduğu ve 1.3 milyon hastada ölüm gerçekleştiği tespit edilmiştir. Hastalığın oluşumundan % 97-99 oranında M. Tuberculosis (MTB) sorumludur. MTB ile enfekte olan bireylerin tamamına yakınında enfeksiyon gelişmekle beraber klinik hastalık tablosu ise sadece enfeksiyonu geçirenlerin %5-10 kadarında ortaya çıkmaktadır. Irksal farklılıklar, ikiz çalışmaları, hayvan modelleri ve aile segregasyon analizleri TB'a yatkınlıkta genetiğin önemli bir rol oynadığı hipotezini desteklemektedir. Mikobakteriler ve salmonella gibi hücre içi patojenlerle oluşan enfeksiyonlarda hücresel immün yanıt önem taşımaktadır. Bu yanıtta Tip 1 sitokin yolağı rol almaktadır. Mikobakteriyal Hastalıklara Mendelyan Yatkınlık 'Mendelian susceptibility to mycobacterial diseases (MHMY) , nadir görülen konjenital bir durumdur, mikobakteriyel enfeksiyona neden olan ailesel kalıtılan immün yetmezlik ile karakterizedir. MHMY 'ye sebep olan mutasyonların sıklığı çok düşüktür (
Özet (Çeviri)
Tuberculosis is a necrotizing, chronic infection caused by a group of mycobacteria known as Mycobacterium tuberculosis complex (MTC). About 8.6 million newly diagnosed tuberculosis cases and 1.3 million tuberculosis deaths are estimated to occur worldwide in 2012. Mycobacterium Tuberculosis (MTB) is responsible for almost 99% of the cases. Clinically apparent infections occur in only 5 to 10% of all cases. Ethnic differences, twin studies, animal models and family segregation analyses support the hypothesis of genetic susceptibility to tuberculosis. Mendelian susceptibility to mycobacterial diseases (MSMD) is a rare congenital disease, characterized by hereditary immunodeficiency causing mycobacterial infections. MSMD causing mutations are extremely rare (